hartigan
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Foldal

Na szervusztok oldalam ltogati.

Mg egy rs felkerlt a Tah csaldrl. Ami ezen tl lesz az mr egy j trtnet lesz. J szrakozst hozz

H.R Giger kpei mellett felhvnm a figyemet egy j kptrra, amelyet egyb tlet hinyban Egyb nvre kereszteltem. Ajnlom figyelmetekbe! 

 
Id
 
belptet
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
duml
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Itt lehet kikapcsolni a zent!!!!
 
Szocgond2
Szocgond2 : 2-es ttel

2-es ttel

Porni Imre  2006.05.09. 15:05

Szocgondtri msodik ttel

A szocilis gondoskods

 

A XIX. szzad llamai trvnyek egsz sorval tettek ksrletet a szocilis problmk kezelsre.

Az ipari fejlds, a nagyarny munkamegoszts, a gyrtsi mdok egyszerstse egy sor ipargban  (pl. textilipar)lehetv tette a gyermekmunkt s a fiatalkorak munkjt. A gpek kiszolglsa, az ezzel kapcsolatos sokfajta munka alig kvnt testi ert s szakrtelmet. Ezrt a vllalkozk szvesen alkalmaztk a knnyebben fegyelmezhet, ignytelen s olcs gyermekmunkt.

A gyermekmunknak s a fiatalkorak munkjnak tbb csoportja alakult ki. Az egyik a tanulatlan gyermekmunksok volt, melyet az ipari s msfajta munka knny termszete hozott ltre. k brrt dolgoztak, hogy magukat fenntartsk, illetve/s segtsk a csaldfenntartst. A msik az otthoni s hziiparban foglalkoztatottak csoportja volt. Tbbnyire szleik dolgoztattk ket. Ide tartoztak a hztartsokban alkalmazottak s a cseldmunkt vgzk is. A harmadik csoportot a mezgazdasgi gyermekmunksok s a tanoncok alkottk, akiket szerzds kttt a munkltathoz bizonyos szakma elsajttsa vgett.

A gyermekek s a fiatalkorak munkjnak szocilis, erklcsi s egszsggyi htrnyai voltak. Olyan krost tnyezk lptek fel, mint a megfelel tpllkozs, laks, tisztasg, testpols hinya , s az iskolzs nlklzse.

A modern rtelemben vett gyermekmunka a XIX. szzad els felben az iparosodssal vette kezdett Angliban. A brutlis bnsmd, az jjel-nappal foly munka, a tlzsfolt laksok megnveltk a gyermekhalandsgot. Mr 1796-ban felszlaltak a gyermekek ilyenfajta kizskmnyolsa ellen. Ekkor a gyrakban 6-7 ves gyerekeket is alkalmaztak. Az angol parlament elszr 1802-ben avatkozott be a gyermekek rdekben. Ugyanakkor csak 1819-ben fogadtk el a Gyripari Trvnyt (Factory Act), amely megtiltotta, hogy a textilgyrak 9 vesnl fiatalabb gyermekeket foglalkoztassanak. Azonban mg 1839-ben is az angliai gyrakban a munksok kzel fele 18 ven aluli volt. A tzrs munkaid ltalnos bevezetsrt sok orszgban folyt agitci. Ezt Angliban azonban csak 1874-ben vezettk be.

Ms orszgokban a szocilis problmk a megksett iparosods kvetkezmnyeknt csak ksbb kerltek eltrbe - Franciaorszgban 1841-ben, Nmetorszgban a Rajna-vidken 1839-ben tiltottk meg trvnyben a 9 vesnl fiatalabb gyermekek foglalkoztatst. Magyarorszgon az 1840:XVII. tc. mondta ki, hogy 12. letvket be nem tlttt gyermekeket csak olyan gyri munkra lehet alkalmazni, mely egszsgkre nem rtalmas, testi fejldsket nem akadlyozza. A 16 ven aluliak legfeljebb 9 rt dolgozhattak naponta, egyrs pihenidvel. Hollandiban 1874-ben fogadtak el gyermekvd trvnyt.

Ezek nagyon szerny kezdetet jelentettek, de nem is eredmnykben voltak fontosak, hanem amiatt, hogy az llam elszr adta jelt annak, morlis felelssget rez a kiszolgltatott trsadalmi csoportokrt.

Anglia

Angliban az 1834-es  "j szegnytrvny" tagadta az llami segtsghez val jogot s a munkanlklisgrt rzett kormnyzati felelssget. gy tovbbra is a mr korbban kialakult rendszerben mkdtt a szegnyek seglyezse. Az egyetlen hatsos intzmnynek a dologhzat tartottk, amely visszatartotta a szegnyeket a szegnysegly ignybevteltl. A dologhzakat, melyeket 1865 utn mind a 647 szegnygondozsi krzetben ktelezen ltre kellett hozni, s a szegnyadkbl kellett fenntartani, sokkal inkbb hasonltottak foghzra, mint olyan helyre, ahol a munkanlkli rszorulknak kzmunkt knltak. Mindez felerstette az llami szegnyseglyezsi s magn szegnygondozsi rendszer kettsgnek kritikjt. A "Boards of Guardians" mellett - mely a szegnyadkbl befoly pnzeket kezelte - az egyes szegnygondozsi kerletekben jtkonysgi egyletek is tevkenykedtek. Utbbiak az adomnyokbl befoly pnzeket alamizsnaknt (doles) osztottk szt.

Az elsknt 1869-ben Londonban ltrehozott „Jtkonysgi Szervezetek Trsasga” (Charity Organization Societies, COS) nknteseket toborzott arra a clra, hogy megismerkedjenek a segtsgrt jelentkezk helyzetvel felmrve szegnysgk okait.

 

USA

Az szak-Amerikba rkezett angol telepesek az anyaorszgi szegnytrvnyeket jrszt csak formailag vettk t. Szegnyeiknek lelmet, ruht, tzift s egyb hztartsi eszkzket biztostottak ugyan, de puritn felfogsukbl addan a szegnysget a lustasggal azonostottk, gy ellenszenvesnek tartottk. A szegnysget gy tekintettk, mint egy alacsonyabb erklcsi szintet. Ezrt a szegnyek lett igyekeztek megnehezteni. gy pl. a seglyrt fordulk nevt a helyi jsgokban nyilvnossgra hoztk. Pennsylvania llamban a szegnyeknek nagy P bett (Pauper) kellett jobb ingujjukon viselnik, mely all csak az regek s a munkakptelenek menteslhettek. A tbb ve seglyezetteket kiadtk munkra a farmereknek, vagy elrvereztk ket. Az egyhzi szegnyseglyekbl csak az egyhzkzsgek letelepedett s az istentiszteleteken, s ms kzssgi esemnyeken rendszeresen rsztvevk rszeslhettek. Az ilyen s ehhez hasonl megoldsokat keresztnyietlennek tartk, filantrp egyesleteket hoztak ltre az "nhibjukon kvli" szegnyeket (nk, gyermekek) tmogatva, elssorban dologiakkal. A kemny megszortsok oka az volt, hogy az USA-ban a XIX. szzad vgig, aki tudott dolgozni, az tallt is munkt magnak. Aki nem dolgozott, az a falusi kzssgeknek hatalmas megterhelst jelentett.

Az angol plda nyomn, pl. Massachusetts llamban 1824-1860 kztt a dologhzak szma 83-rl 219-re emelkedett. ezek alapjn az sszes seglyezett ngytdt bezrtk, hogy teszteljk, jogosultak-e a seglyre.

A XIX. szzad hatalmas eurpai bevndorlsi hullmai, melyek fleg az USA keleti partvidkre koncentrld lakossgot hozott ltre, munkanlkli s munkakptelen tmegek megjelensvel is egytt jrt. Slyos, megoldand problmt jelentett az amerikai polgrhbor 1865-s befejezst kveten a rabszolgasg eltrlse, s a sok dli nagybirtok kisajttsa. Ezzel kapcsolatban a washingtoni kzponti kormnyzat ltrehozta a "Bureau of Refugees, Freedmen and Abandoned Landset"-et ( Menekltek, Felszabadtottak s az Elhagyott Fldek Hivatala), amelyet rviden csak "Freedmen" Bureau-nak neveztek. Ez a szvetsgi hivatal, amely 1865 s 1882 kztt mkdtt, egy integrlt llami szocilis gynksg volt, anyagi segtsget nyjtva a hbors krokat szenvedetteknek. Emellett az elhagyott fldeket sztosztotta a felszabadtott fekete munksok kztt, egszsggyi s oktatsi feladatokat is elltott s jogi tancsokat adott.

A XIX. szzad msodik felben a szegnyek s a segtsgre szorulk helyzete az USA-ban ktsges s ellentmondsos volt. Voltak olyan kzssgek, amelyek dologiakkal tmogattk arra rdemes szegnyeiket, s elztk az rdemtelen semmittevket s a koldusokat. Ms helyeken dologhzakba zrtk s addig dolgoztattk ket, amg el nem ment a kedvk a seglykrstl. Az egyhzak tmogattk aktv tagjaikat, ha nhibjukon kvl kerltek nehz helyzetbe. A magn filantrp egyesletek csak a megesett lnyokkal s a kitett gyermekekkel trdtek.

A polgrhbort kveten ugrsszeren nvekedett a nyomor a hbor s az egymst kvet gazdasgi vlsgok kvetkeztben, klnsen a keleti partvidken s a kzp-nyugaton. Ebben a feszlt szocilis helyzetben - mely a politikai, llami s gazdasgi rendet is veszlyeztetni ltszott - fogalmazta meg az amerikai nyilvnossg felvilgosult rsze kvetelst, hogy a sztszrtan, klnbz kezekben lev szegnyseglyezst s gondozst egyesteni s tudomnyos alapra kell helyezni. Stephen Humphrey Gurteen tiszteletes a londoni szervezet mintjra 1877-ben Buffalban alaptotta meg az  USA els Charity Organisation Sociaty-t (COS- Jtkonysgi Szervezetek Trsasga). Ezt azonban nem mint jtkonysgi irodt kpzelte el, hiszen ezekbl korban mr sok mkdtt. egy n. krling llomst akart ltrehozni, hogy egyrszt regisztrlja a seglyrt folyamodkat s megvizsglja egyni letkrlmnyeiket, msrszt, hogy a kzssg magn s kommunlis seglyforrsaikat feltrkpezze, s a seglykrket valsgos szksgleteiknek megfelel jtevkhz irnytsa.

A COS legfontosabb elve teht a felderts s a kzvetts volt. E tevkenysg kzben a mr rgen trsadalmi munkban dolgoz, a szegnyek otthonaiban ltogatsokat tev hlgyekre (Friendly Visitors) tmaszkodhatott. Utbbiak Angliban mr a XIX. szzad eleje, Nmetorszgban pedig kzepe ta tevkenykedtek. Feladatuk az volt, hogy a seglyignylk jogosultsgt otthonaikban megvizsgljk.

Az amerikai gyakorlat alapjhoz tartozik, hogy a korszakot a dolgos let idelkptl klnbz trsadalmi magatarts megvetst tartalmaz ember - s trsadalomkp jellemezte. Ennek rtelmben a kultra, a gazdasg s a npessg akkor fejldik a legegszsgesebben, ha az llam a legkevsb avatkozik be a termszet trvnyeibe. gy vltk, hogy a szegnyek s a segtsgre szorulk maguktl kihalnak, ha a keresztnyi eszmktl vezrelt, m flrertett felebarti szeretet nem tartja letben ket, arra is btortva, hogy lehetleg sok gyerekk legyen. Az alkalmasoknak meg kell adni a lehetsget az ttrsre, az alkalmatlanoknak, hogy kihaljanak. Ezt a felfogst neveztk el ksbb szocildarwinizmusnak.

 

Nmetorszg

A nmet terleteken a XIX. szzad folyamn lezajlott gazdasgi, politikai s trsadalmi vltozsok kvetkeztben tmeges npessgmozgs jelentkezett. Ez alsta azt a rgi elvet, hogy a szkebb, lakhelyi kzssg felels a szegnyek s rszorultak anyagi s egyb tmogatsrt. Ezt felismerve a porosz trvnyhozs 1870-ben a szegnyek tmogatsrt az utols kt v lakhelye szerinti helyhatsgot tette felelss. Ezzel Poroszorszg az angol szegnytrvnyek szellemhez kerlt kzel, azzal a klnbsggel, hogy Nmetorszgban a dologhz nem volt meghatroz tnyez a munkra nevelsben. Elbb Poroszorszgban, majd a Nmet Birodalomban elsdlegesen "kzseglyek" - (ez megfelelt az angol outdoor vagy home relief fogalmnak) - kiutalsval oldottk meg a szegnygondozsi egyesletekbe tmrlt kzssgek a szegnyek anyagi tmogatst. Ezek a seglyek arra szolgltak, hogy rvidtvon biztostsk a folyamod csald minimlis anyagi elltst. Ugyanakkor gyeltek arra, hogy ez az sszeg ne lehessen a brmunka alternatvja. Ezrt egy csald a meglhetsi minimum negyedt, legfeljebb felt kaphatta seglyknt. Emiatt a csaldok szmra nem maradt ms, mint a kolduls, a lops vagy a magnjtkonysg ignybevtele. Aki seglyt kapott, az angolhoz hasonlan elvesztette vlasztjogt, a helyhatsg megbzottjai brmikor belphettek laksukba, s ki voltak tve annak, hogy dologhzba szlltjk a csaldfenntartt.

A fenti rendszerben a seglykrknek semmifle trvnyes befolysuk nem volt a folyamatokra. A helyhatsg csak az llamnak volt felels szegnyei gondozsrt. Ez azonban csak olyan helyen mkdhetett megnyugtatan, ahol a trsadalmi ellenrzst a kzssg anlkl tudta biztostani, hogy erre kln szegnygondoz llt volna rendelkezsre.

A nagyvrosokban azonban az ilyen informlis, szomszdsgi kontrollon alapul forma sszeomlott. Elszr Strasbourgban vezettk be a szzadforduln a kommunlis szegnygondozs centralizlsnak j formjt. A dntsek slypontja egy vrosi szegnyhivatalon nyugodott, melyet a trsadalmi aktivistk segtettek, akiket csak slyos, akut esetekhez kldte ki a fizetett hivatalnok.

1883-ban Otto von Bismarck kancellr (1815-1898) hozta ltre a Nmet Birodalomban a nemzeti egszsgbiztostst, majd ezt kveten a balesetbiztostst, az regkori s a rokkantsgi biztostst. Ezzel ltrehozta azt a trsadalombiztostsi rendszert, mely az angolszsz llamok kivtelvel sok ms orszg – kztk Magyarorszg -modelljv vlt.

A XIX. szzadban tovbbra is fontos szerepet jtszott a magnjtkonysg, amely egyhzi, filantrp s egyb polgri egyesletek formjban jelent meg. Poroszorszgban a XIX. szzad kzepn 1680 ilyen bejegyzett egyeslet volt, Wrttembergben 1875-ben 4311.

Mg a kzssgi szegnygondozsban majdnem kizrlag trsadalmi munkban dolgoz - majd lassan-lassan flls frfiak tevkenykedtek, addig a magnjtkonysgi egyesletekben fleg szocilis rdeklds nk. Mkdsi terletk is eltrt. A magn szegnygondozs ugyanis elssorban a betegpols, a gyermek - s ifjsggondozs, a szabadids tevkenysgek szervezse, a nevelotthonok, a gyermekfelgyelet s az vodk terletn mkdtt.

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.