XI. A "hossz" XIX. szzad
Az ipari trsadalom
E szzad a polgrsg nagy korszaka volt, melyet a francia forradalom alapozott meg, s az ipari forradalom tartstott. A mezgazdasg, a kereskedelem, az adminisztrci, de klnsen az ipar teljes talakulsrl beszlhetnk. Mindez az letforma megvltozsval is egytt jrt. Ez a szdt fejlds a korbbi hagyomnyos trsadalom sztforgcsoldshoz vezetett. E folyamatban, ha fokozatokon t is, orszgonknt eltr idben s mlysgben, de megkezddtt a feudlis tulajdon, a kzpkori chek s testletek felszmolsa, a szabad kereskedelem, a hitellet kiptse. j gondolatknt jelentkezett a nacionalizmus. A francia forradalom megteremtette a nemzet modern fogalmt. Ezek szerint a nemzet az egy anyanyelvet beszl, az egy hazban szletett embereket jelenti trsadalmi s vagyonklnbsgre val tekintet nlkl. E gondolat szorosan sszeforrt a liberalizmus alkotmny fogalmval, a parlamentarizmussal, a npkpviselettel. Mindezek sorn polgri nemzetllamok egsz sora jtt ltre.
A szzad a tudomnyos s a kulturlis halads nagy idszaka is volt. A fenti vltozsok, az ismeretanyag kibvlse jabb s jabb kihvsokat intzett az oktats-nevels minden szintjhez. A vlaszads sokszor ksett, tbbszr el is maradt. Mindez fokozd feszltsget okozott. Az iskola mind kevsb tudta tartani az temet az ismeretek bvlsvel. gy a szzad vgn egyrtelmv vlt, hogy alapos reformra szorul az iskola egsze.
A gpi nagyipar bizonyos fok, ha nem is tl magas iskolzottsgi szintet kvetelt. A nagy vastptsek, folyamszablyozsok, mocsrlecsapolsok tervezse, irnytsa, a mezgazdasgi termels mszaki, agrotechnikai s kmiai ismereteket kveteltek. Ezek oktatsra kln szakintzmnyeket kellett ltrehozni.
E vltozsok nlklzhetetlenn tettk a modern tmegoktats kialaktst. Ennek els feladata az analfabtizmus felszmolsra szortkozott. Ez nem volt kis feladat, hiszen Eurpa lakossgnak kzel 2/3-a nem tudott rni-olvasni a XIX. szzad elejn, s a szzad vgn is csak a leggazdagabb s legfejlettebb llamok (Anglia, Hollandia, Svjc, Nmetorszg) tudtk felszmolni az analfabtizmust, ltalnoss tve az alapfok kpzst. A szzad msodik felben a hallatlan iram fejlds a tmegek letsznvonalnak s mveltsgi szintjnek ltalnos nvekedshez vezetett.
Mindezeket a vltozsokat a szzad els felnek politikai mozgalmai (pl. Angliban a chartistk, Nmetorszgban a "Sturm und Drang", Magyarorszgon a "Reformkor" ellenzki politikusai), s forradalmai (1830 Prizsa, 1848/49 Eurpja) erstettk.
Ennek a gyors fejldsnek azonban szmtalan rnyoldala is jelentkezett. Egyre gyakrabban kellett a hatsgoknak aktvan fellpnik a gyorsan nvekv vrosokban - ahol nyomaszt problmk alakultak ki a npegszsggy s a kzrend terletn. Millik ltek s dolgoztak emberhez mltatlan krlmnyek kztt. Valsg volt az akkori munksok rettenetes egszsgi llapota, a lakhats s a tpllkozs elviselhetetlensge, az risi munkanlklisg, amely hsggel knozta, s nyomorba kergette a csaldokat.
A XIX. szzad 2. felre Nyugat- Eurpban s az USA-ban szdt fejldst rtek el. A szzad 60-as veire Nyugat Eurpa fejlettsgi szintje kzel msflszerese volt az eurpai tlagnak, az Osztrk Magyar Monarchi utbbitl 7%-kal maradt el, mg ezen bell Magyarorszg ennek 3/4-t rte el. Kelet Eurpa viszont az tlagnak csak a feln llt, s az angliai szintnek csak az 1/3-t produklta.
Az ezt kvet fl vszzadban a nmet, osztrk s cseh terletek felzrkztak a legfejlettebbek szintjre. Ugyanakkor Magyarorszgon s Oroszorszgban is megindult a gazdasg modern szerkezeti talakulsa, lpst tartva az eurpai nvekeds tlagval.
A gazdasg nagyarny modernizcija azonban jval gyorsabban zajlott, mint a trsadalmi-politikai struktr. Mindez korbban nem ismert trsadalmi s politikai feszltsgek forrsv vlt, melyek feloldsa rszben az llamok szocilis politikjnak lett a feladata.
A csald
Az ipari munksok igyekeztk korltozni gyermekeik szmt, melyet az indokolt, hogy a munksfelesgek frjeik alacsony bre miatt dolgozni knyszerltek. Ezzel nehz volt sszeegyeztetni a sok gyermek felnevelst.
A kialakul j munkakrlmnyek a kzprtegek s a munksok krben kialaktottk a hziassgot, amely a romantikus szerelem s a gyerekekkel val trds mellett a modern csald legfontosabb ismertet jegyt alkotta.
Megvltozott a gyermek letnek ciklusa. Mg a preindusztrilis trsadalomban a gyermekek a kamaszkor s a hzassg kztti idszakban tbbnyire ms hztartsokban ltek, addig ekkor mr a szli hzban maradtak. Ezt az letszakaszt a XIX. szzad vgn "serdlkorknt" klnbztettk meg. A serdl, mint letcsoport a gyermek s a felntt kztt ll s sajt ismertetjegyekkel rendelkezik. A XIX. szzadban ltrejtt ifjsgi csoportok s mozgalmak, pl. Nmetorszgban a Wandervgel (Vndormadarak) s tornaegyletek, a serdlk jellemz tulajdonsgait akartk fejleszteni.
A XIX. szzad folyamn a csaldot mr nemcsak egy egyttlsi formnak, hanem a trsadalom alapjnak tartottk. A nt anyaknt s hzastrsknt kultusz trgyv tettk. A csaldrt s az erklcskrt val aggds valsgos keresztes hadjratot indtott a prostitci ellen. Ennek, s ms akciknak a htterben gyakran az a gondolat llt, hogy az aszocilis magatartsakat meg kell nevelni, s gy kpesek lesznek a kzposztly rtkeinek megfelel normk szerint lni s dolgozni. Ehhez kapcsoldott, hogy a biolgusok s a pszicholgusok kutatni s elemezni kezdtk a deviancia klnbz formit.
j volt, hogy a hzassgon kvli szexulis viselkeds minden formjt betegsgnek tekintettk, melyet megfelel mdon gygytani kell. A civilizcis offenzvra s a "devins" viselkeds tudomnyos megalapozsra akkor kerlt sor, amikor a modern csald a polgrsgon kvli csoportok krben is teret nyert. Az 1880-as veket kveten az erklcsrendszeti szablyok szigortsval a kormnyzatok is tmogattk a csaldot s a hzassgot. gy az ipari trsadalom sarokkvv vlt a csald. Ugyanakkor a hzassg elszr ppen a XIX.-XX. szzad forduljn vesztett elszr jelentsgbl. Ekkor indult az els ni emancipcis hullm. A frjezett nk nagyobb hnyadban vettek rszt a hztartson kvli munkban s nagyobb lett szexulis szabadsguk is. Ennek kvetkeztben megvltozott a hzassghoz s az anyasghoz val viszonyuk. Az jonnan kialakult hzassgi minta szerint a gyermekek kevssel egyms utn szlettek meg s az asszony ksbb munkt keresett magnak. De elfordult, - mivel nem kvntk -, hogy az els vekben nem szletett gyermek. Ez a szletsszablyozsi minta teljesen j volt az eurpai trtnelemben. Ugyanakkor gyakrabban szlettek gyermekek hzassgon kvl is. Ezt is gy lehet tekinteni, mint a nk emancipcijnak s szemlyisgk kibontakozsnak kifejezdst. A korbbi hzassg eszmnyt a kt felntt kztti kapcsolat individualizldsa vltotta fel. Enyhltek a vls felttelei is.
A npessg nvekedse felgyorsult a XIX. szzadban. Ez mindenekeltt az exogn - (az els hnap s az els letv kztti hallozs) - csecsemhalandsg cskkensvel magyarzhat. Ezt a nvekedst segtettk el tbbek kztt a klnbz higiniai intzkedsek, valamint a jobb orvosi ellts. A hallozsi arnyszmok, akrcsak a szletsiek, a legtbb orszgban az 1880-as vektl gyorsul temben cskkentek. A jobb tpllkozsnak, s a himl elleni megelz olts bevezetsnek ksznheten kevesebb emsztszervi megbetegeds fordult el.
A XVIII - XIX. szzadban a hallozsi mintban a sly a csecsemkrl az idsebbekre helyezdtt t. Br a XIX. szzadban j emsztszervi megbetegedsek jelentek meg (tfusz, kolera), de ezek szinte teljesen eltntek, amikor a vrosokban kiplt a vezetkes vzellts, a csatornahlzat s a megfelel kztisztasgi szolglat, valamint javultak az egszsggyi szolgltatsok. A tisztasg terjedse, pl. a ruhzat mossa s tiszttsa, szintn a hallozsi arnyszm leszortsnak irnyban hatott |