5-s ttel
P.I. 2006.05.09. 15:07
A szocilis munka
Anglia
A szocilis munka gyakorlati megjelense Samuel Barnett (mgh.1913), London Whitechapel negyednek lelkipsztori tevkenysghez kapcsoldik. Barnett, a londoni gyrnegyed szegnyein segteni akar egyetemistk szmra a kzjk val kltzst javasolta, ltrehozva ezzel az n university settlement –et (egyetemi telep). Ehhez hasonl ltestmnyek jttek ltre a legtbb angol s amerikai nagyvrosban. Itt a dikok kapcsolatba kerltek az ott lkkel, jtsztereket ptettek, nyaralsokat szerveztek, knyvtrat tartottak fenn. Ez a Barnett hzaspr (Samuel s Henrietta) elkpzelse szerint az egyes trsadalmi osztlyok kztti tvolsg megszntetse irnyban fog hatni. A ma is ltez Toynbee Hall - ban 1889-ben kezddtt a munka. A Barnett hzaspr az alamizsnaoszts helyett a kpzst helyezte az eltrbe a gyermekeknek vasrnapi iskolt, a felntteknek tanfolyamokat tartva. Ezek mellett jogi tancsokat adtak a szegnyeknek, s 1000 ember hzptst segtettk. 1913-ra mr 41 settlement jtt ltre alapjt jelentve a szocilis munks kpzsnek. Ugyanis Barnett hetente egyszer beszlgetett az egyetemistkkal, gyakorlati tancsokat adva nekik a szocilis munkrl, szocilpedaggirl. Ugyanakkor nem prbltk a szegnysg trsadalmi okait feltrni s megoldani.
USA
1898-ben nyitotta meg Chicagban Barnettk hatsra a Hull-House-t Jane Addams (1860-1935) s Ellen Gates Starr (1859-1940). Barnettkkel szemben Addams-knek, mint diploms nknek elsdleges clja gyakorlati tuds megszerzse s nem s szegnyek megsegtse volt. Mivel az plet munksnegyedben volt elhatroztk, hogy a Hull House-t a trsas let kzpontjv teszik. Clknt a tanuls, a mvelds, valamint az letfelttelek javtst tztk ki. Barnettkkel szemben Addams-k sokat harcoltak a munkakrlmnyek javtsrt, a nk egyenjogsgrt, s ksbb a bkrt.
Nmetorszgban az 1900-as vek elejn Walter Classen Hamburgban alaptotta az els settlementet. Settlement munka egsztette ki a kzleti szocilis munkt Svdorszgban, Norvgiban, Dniban, Finnorszgban, Belgiumban, Hollandiban s Japnban is. A settlementek egynre szabott szocilis munkt vgeztek. A vdelemre szorult problmjt komplex mdon kzeltettk meg (laksproblma, gazdasgi, erklcsi, egszsggyi, kulturlis stb.).
Magyarorszg
Magyarorszgon a settlement mozgalom ttrjeknt alakult meg 1912-ben az Orszgos Szocilpolitikai Intzet Fiskolai Szocilis Telep nven, s munkjt kt munkskerletben, jpesten s Rkospalotn vgezte. Kzvetlen feladata az volt, hogy a fiatal rtelmisgiek ltal vgzett szocilis gondozs munkjn keresztl kapcsolat alakuljon ki a munkssggal. Nevelsgyi, egszsggyi, gazdasgi s jogi terletre terjedt ki gondozmunkjuk. A telep egyestette azokat a munksvdelmi, szocilpolitikai, higiniai s pedaggiai intzmnyeket, melyek a rszorultaknak szakszer segtsget nyjtottak. A munkja sorn birtokba kerlt adatokat rendezte, feldolgozta, s npszer kiadvnyokban 5 nyelven megjelentette, gy segtve a trsadalom legszlesebb rtegeiben a szocilis megrts kialakulst. Kidolgozta s kifejtette az j nevelsi trekvsek alapelveit, melyek a kzletben szksgess vltak. Szocilis munksokat kpzett ki. Magyarorszgon a fvrosi s a vrosi nyomortelepek felszmolsa s a helyettk ptend j laktelepek ptsnek elsegtse volt egyik kiemelked feladatuk.
A klnbz llamok settlementjei nemzeti szvetsgekbe tmrltek, s nemzetkzi szvetsget alkottak, melynek a kt vilghbor kztt tbb kongresszusa is volt.(1922-London, 1926-Prizs, 1929-Amersfart, 1932-Berlin, 1936-Elfinsward).
|