hartigan
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Foldal

Na szervusztok oldalam ltogati.

Mg egy rs felkerlt a Tah csaldrl. Ami ezen tl lesz az mr egy j trtnet lesz. J szrakozst hozz

H.R Giger kpei mellett felhvnm a figyemet egy j kptrra, amelyet egyb tlet hinyban Egyb nvre kereszteltem. Ajnlom figyelmetekbe! 

 
Id
 
belptet
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
duml
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Itt lehet kikapcsolni a zent!!!!
 
Szocgond2
Szocgond2 : 6-os ttel

6-os ttel

P.I.  2006.05.09. 15:13

Szocgondtri 6-os ttel

Az vodai mozgalom

 

A trsadalmi, gazdasgi s politikai talakuls XVIII-XIX. szzad esemnyei szksgess tettk egy olyan intzmny kialaktst, mely a kiskorak szmra szleik munkaelfoglaltsga miatt megfelel nevelst biztost.

Az els kezdemnyezsek a XVIII. szzad folyamn az gynevezett "dame school"-ok voltak Angliban: Ezekben a gyermekek foglalkozatsa iskols jelleg volt, olvasst, rst s szmolst tantottak nekik. Zmmel munksszlk gyermekei ltogattk, akiknek a legelemibb ismereteket mg korai munkba llsuk eltt kellett elsajttani.

A hollandiai jtkiskolkban a gyermekek sokat jtszottak, de oktatsban is rszesltek. Ezekbe ltalban jmd szlk gyermekei jrtak, akik pedaggiai szempontokbl talltk hasznosnak, hogy gyermekeik, kortrscsoportjukban tltsk el idejket.

Sajtos intzmnyt hozott ltre a francia Frdric Oberlin (1740-1826) protestns lelksz. Iskolarendszernek als foka a 3-7 ves gyermekek szmra az n. ktiskola. A kts tantsa mellett a termszeti krnyezet megismertetse volt a tananyag.

A jtkonysgi intzmnyek sorban emlthet meg De Pastoret marquise ltal 1801-ben Prizsban ltrehozott kisgyermek-menhelye, s a Detmoldban 1802-ben Pauline lippai hercegn ltal alaptott vintzet. Mg a prizsi, a napkzben dolgoz szegny anyk 1-3 ves gyermekeit fogadta be, addig a detmoldi a nyri mezgazdasgi munkk idejn mkdtt csak.

 

Anglia

Hatsban s eredmnyeiben az utpista szocialista Robert Owen (1771-1858)  new lanarki gyrtelepn 1816-ban alaptott Jellemalakts Intzete, illetve az ezen bell mkd "infant school" minden korbbi ksrletet fellmlt. Owen clja az volt, hogy a szlk tvolltben - akik a gyrban dolgoztak - a gyermekek megfelel gondozsban rszesljenek, kivonva ket a szlk esetleges kros, negatv befolysa all. Mindezt bartsgos, szeretetteljes lgkr kialaktsval s a gyermekek fejlettsgnek megfelel tevkenysgek biztostsval akarta elrni.

Szintn a gyermekek gondozsa llt a James Buchanan (1784-1857) ltal irnytott "Westminster infant asylum" tevkenysgnek kzppontjban. A Samuel Wilderspin (1792-1866) elmlete alapjn mkd "Spitalfieldsi infant school" tevkenysgben az oktats s a foglalkoztatskzpontsg volt az elsdleges. gy vlte, hogy nagyszm gyermekcsoportot csak lland foglalkoztatssal, szervezett idtltssel lehet megfelelen irnytani. Wilderspin alapelvei a kvetkezk voltak:  Sohase bntesd a gyermeket haragodban! Sohase vgy el tle semmit gy, hogy azt nem adod vissza!

Az vodai mozgalom

 

 

A trsadalmi, gazdasgi s politikai talakuls XVIII-XIX. szzad esemnyei szksgess tettk egy olyan intzmny kialaktst, mely a kiskorak szmra szleik munkaelfoglaltsga miatt megfelel nevelst biztost.

 

Az els kezdemnyezsek a XVIII. szzad folyamn az gynevezett "dame school"-ok voltak Angliban: Ezekben a gyermekek foglalkozatsa iskols jelleg volt, olvasst, rst s szmolst tantottak nekik. Zmmel munksszlk gyermekei ltogattk, akiknek a legelemibb ismereteket mg korai munkba llsuk eltt kellett elsajttani.

 

A hollandiai jtkiskolkban a gyermekek sokat jtszottak, de oktatsban is rszesltek. Ezekbe ltalban jmd szlk gyermekei jrtak, akik pedaggiai szempontokbl talltk hasznosnak, hogy gyermekk kerlt eltrbe.

Foglalkozsi anyagban a Wertheimer ltal kzvettett wilderspini hats rvnyeslt, mely az iskols jellegben lttt testet. Vallstant, a betk ismerett, szmtant, termszetrajzot, fldrajzot, neket, technolgit, mestersgismeretet, valamint mrtk - s pnzismeretet oktattak. Brunszvik terve az volt, hogy az elemi oktats a kisdedv intzetekre hruljon.

A "Kisdedv Intzeteket Magyarorszgban Terjeszt Egyeslet" 1836-ban megalakulst kveten a kisdedvs a magyar reformellenzk politikusainak irnytsa al kerlt, erteljes nemzeti hangslyt s feladatot kapva. Ezt tmasztotta al az vkpzs 1830-as vekbeli megindulsa elbb Tolnn, majd Pesten. A Wargha Istvn (1808-1876) ltal fmjelzett irny az voda nevelsi feladatnak a testi nevels mellett a "szvkpzst" (erklcsi arculat kialaktsa mesvel, elbeszlssel, rajzzal, nekkel), az "rtelemfejtst" (rtelemfejleszts a krnyezet - nem utolssorban a termszeti jelensgek megismertetse ltal, klns gonddal a szemlltetsre), a "nemzeti rzlet mvelst" s a "mgyessg" (kzimunka, tglk halomba s rendbe raksa, fadarabok rakosgatsa, nvnyek pols) tartotta.

Ennek megfelelen a gyermekeket termszetesen kellett nevelni, mdot nyjtva nekik, hogy megismerjk nmagukat s krnyezetket, gy ksztve fel ket a ksbbi letre. Az iskols jelleg mellett Warghnl mr a jtk is helyet kap, hiszen a foglalkozsokat jtkos formban kellett lefolytatni.

Hasonl nzeteket vallott Ney Ferenc (1814-1889) is. a jtkra nagyobb figyelmet fordtott, mivel vlemnye szerint az voda nem iskola. Ney ugyan ismerte mind Frbel, mind Wilderspin rendszert, de nllsgra trekedett. Az vodt nem csak "v" intzmnynek, hanem nevelsinek is tekintette. 1861-ig llt az vkpz ln, s itt a gyakorlati kpzsre helyezte a hangslyt. Az 1848-ban tartott egyetemes tangyi kongresszuson Ney az vodt a kznevelsi rendszer rsznek nevezte, mely a 2-7 ves gyermekek reggeltl estig tart foglalkoztatst biztostotta, mint llami intzmny. Fontosnak ltta a csaldi s az vodai nevels sszhangjnak megteremtst.

Magyarorszgon 1867 utn trt utat a frbeli pedaggiai irnyzat. Mivel korbban a frbeli gyermekkertek nmet nyelvterleten mkdtek, ezrt a Kiegyezst kveten kerlhetett sor a Frbel-fle foglalkozsok alkalmazsra a hazai vodkban. 1869-ben alakult meg a Budai Nevelsi Negylet, mely 1872-tl "Magyarorszgi Kzponti Frbel-negyeslet" nven mkdtt, s Budapesten  -(1873-ig Pest-Buda)- vodkat, gyermekkerteket, gyermekkertszn-kpz tanfolyamokat s vnkpz intzetet tartott fenn. 1873-ban alakult meg az Orszgos Kisdedvd Egyeslet. 1874-ben a "Terjeszt Egyeslet" s a "Kisdedvd Egyeslet" sszevonsval alakult meg az orszgos "Kisdedv Egyeslet", ezltal egy kzbe kerlt az vodai nevels, s az vodai intzmnyek irnytsa.

Az 1867 utni gazdasgi s trsadalmi fejlds vetette fel az vodagy llami rendezsnek krdst. Br Etvs Jzsef kultuszminiszterrel (1813-1871) szemben azonban az orszggyls kirekesztette a npoktats egszbl, gy errl csak vek mltn intzkedtek az 1891.vi XV.tc.-ben. Ez a felekezeti jelleget nlklz llami s kzsgi vodt igyekezett fejleszteni. Az 1886-os francia vodai trvny mintjra ktelezv tettk az vodaltogatst azoknak a gyermekeknek, kiknek napkzbeni felgyelett szleik  nem tudtk biztostani. Jl szolglta a trvny az egymstl eltr mdszerekkel dolgoz vodk egysgestst is. Az 1891:XV.tc.-et a kvetkez f okokkal indokoltk: A kisdedvban testi s szellemi nevelsben rszesl gyermek knnyebben gyzi le az elemi iskolai tanuls nehzsgeit, a nemzetisgi vidkeken pedig az vodk lehetv teszik a gyermekeknek az llam nyelvnek knny elsajttst. A nagy gyermekhalandsg egyik oka, hogy sok kisded felgyelet nlkl van, s a betegsg esetn nem rszesl orvosi segtsgben. Rendkvl sok tzkrt okoznak a felgyelet nlkl marad gyermekek. A nagy vesztesgnek gy lehet elejt venni, ha a gyermekek felgyelet al kerlnek, mivel a szlk nagy rsznek szocilis helyzete ugyanis nem tette lehetv, hogy kell felgyeletet gyakoroljanak kisgyermekeik felett. Azt is htrnyosnak lttk, ha a kisgyermekek mindig csak felnttek krben lnek hasonl kor trsak hinyban. Ez fleg a jmd csaldok egykit jellemezte. gy lttk, hogy a gyermek termszetes fejldse megkvnja a kzssgi ltet. A kisdedvkat gy kellett kialaktani, hogy legfeljebb 80 gyermek kerljn, egy tgas, jl szellztethet, kellen felszerelt terembe, s rendelkezzen befstott jtsztrrel. A trvny megklnbztetett kisdedvodt, lland menedkhzat s nyri menedkhzat. Magyarorszgon 1895-ben 983 kisdedvban kzel 100 ezer gyermekrl gondoskodtak.

 

Olaszorszg

A szzadfordult kveten 1907-ben nyitotta meg kapuit a Maria Montessori (1870-1952) ltal ltrehozott "Casa dei Bambini" (Kisgyermekek Hza). Intzete igazi otthon rzett keltette. Erre szolgltak a gyermekekhez mretezett berendezsi trgyak, foglalkozsi eszkzk, melyek a gyermekeket tisztasgra, rendre, munkra s vatossgra szoktatta, fejlesztette fizikumukat s pszichikai eriket. Montessori gy vlte, ha nveli a benyomsok szmt, s finomtja az rzkszervek mkdst, akkor erklcsileg s eszttikailag is fejleszti a gyermekeket, mert kifejleszti azt a kpessgket, hogy rtkelni tudjk az ingerek kztti klnbsgeket. Hangslyozta a gyermeki szabadsgot, de tevkenysgt meghatrozott clra irnyultnak tartotta. Ezt a krnyezethez val alkalmazkods kvetelte meg. Megtiltotta a tantnak, hogy beavatkozzk a gyermek munkjba, kijavtsa azt, viszont a szksgtelen s kros tevkenysgnek a kzssg rdekben val korltozst kvetelte.

Montessori alapelveibl indultak ki a genfi "Maison des Petits" (Kicsinyek Hza) intzetben, ahol a "Rousseau Intzet" segtsgvel j mdszert dolgoztak ki. Tiszteletben tartottk a gyermek spontn fejldst, s olyan tananyagot lltottak ssze, mely lehetv tette a szellemi s erklcsi fejldshez leginkbb szksges funkcik gyakorlst. A jtkot, mint az rzkeket s a mozgst fejleszt tevkenysget alkalmaztk.

 

 

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.