hartigan
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Foldal

Na szervusztok oldalam ltogati.

Mg egy rs felkerlt a Tah csaldrl. Ami ezen tl lesz az mr egy j trtnet lesz. J szrakozst hozz

H.R Giger kpei mellett felhvnm a figyemet egy j kptrra, amelyet egyb tlet hinyban Egyb nvre kereszteltem. Ajnlom figyelmetekbe! 

 
Id
 
belptet
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
duml
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Itt lehet kikapcsolni a zent!!!!
 
Szocgond2
Szocgond2 : 7es ttel

7es ttel

P.I.  2006.05.09. 15:14

Szocgondtri 7es ttel

Elkpzelsek a kzoktats fejlesztsrl

 

Az 1868:XXXVIII. tc. a kor sznvonalnak megfelel elemi np­oktatst hozott ltre, azonban a kor gyors fejldse hamar felsznre hozta azokat a prob­lmkat, melyeket az ltalnos tanktelezettsg emelsvel gondoltak megoldhatnak. Elssorban a npiskolai tantervi anyag sznvonalval, s annak gyakorlati meg nem val­stsval kapcsolatban jelentkezett a legtbb elgedetlensg. A 80-as vek vgn mr lthatv vltak azok a problmk, melyek meg­oldsra rszben kormnyzati, rszben tanti szakmai, rszben pedig ellenzki politikai szinten szlettek javaslatok, elkpzelsek.

A tanti szakmai javaslatok s elkpzelsek sorban  az 1890-es negye­dik egyetemes tantgyls hatrozati javaslatban fogadtk el Sebestyn Jzsef gondola­tt, mely a tanktelezettsgnek 9 osztlyra val kiterjesztsre vonatkozott. Ezzel egytt ajnlottk az ismtl, a fels np- s polgri iskolk, valamint az algimnziumok s alre­liskolk megszntetst. Ez a 9 osztlyos npiskola egy ngyosztlyos als s egy t­osztlyos fels tagozatra oszlott volna, a vrosokban ipari s kereskedelmi, a fal­vakban pedig mezgazdasgi tartalommal. E fels tagozat szorgalmi idejnek pedig a november s prilis kztti idt tartottk a legalkalmasabbnak, mivel az szi s tavaszi mezgazdasgi munkkban a csaldok nagy rsznek szksge volt a nagyobb gyermekek segtsgre.

Krmn Mr (1843-1915) is mg a kilencvenes vekben ezt a gondolatot tmogatta. Helytelennek tar­totta, hogy a npiskolk csupn a gimnziumok elksztsre szolgljanak. Ezrt a 9 osztlyt hromves szakaszokra bontotta fel. gy a 7- 9 vesek krnyezetk lett s az emberi let legalapvetbb, legegyszerbb viszonyait, a 10- 12 vesek a nemzet lett s a termszeti  jelensgeket tanulmnyoztk volna. A VII - IX. osztlyokban pedig iroda­lommal, trtnelemmel, a gazdasgi lettel s az ezeknek megfelel kpessgek kifejlesz­tsvel foglalkoztak volna. Mindezt - s az erre kiptend szakiskolai rendszert - csak Budapesten ltta megvalsthatnak. Neki is az volt a megltsa, hogy a vrosi polgrsg sokkal tbbet vrt a npiskoltl, mint a puszta rni- olvasni tudst. Ugyanakkor a fel­lendl szocildemokrata mozgalom eszmivel szemben is vdettsget remlt a mveltsg magasabb szintre emelstl. A szzadfordult kveten -  felmrve, hogy mg a hat­osztlyos npiskola sem vlt valsgg, s eredeti hivatst nem tudvn teljesteni ms is­kolk elkszt tanfolyamv degradldott - elfordult  a 9 osztlyos npiskola eszm­jtl.

Az 1896-ban sszelt II. Orszgos s Egyetemes Tangyi Kongresszus vezet gondolata a kzmveltsg szlesebb krv s magasabb sznvonalv val ttele volt. Emellett a rsztvevk tbbek kztt a npoktatsi trvny vgrehajtst s tovbbfejlesztst, az in­gyenes npoktatst, az llam nagyobb szerepvllalst kveteltk. Fontosnak tartottk, hogy megsznjk a trsadalom kznye a npiskolagy irnt. A kongresszuson bell l­sez V. Egyetemes Tantgylsen felvetdtt az egysges, 14 ves korig tart 8 oszt­lyos npiskola gondolata. Ez azonban a hatrozati javaslatok kz nem kerlt.

A szzadfordult kveten a kiadand tanterv krli vitkban, 1905-ben a pedaggiai fo­lyiratokban jbl  felmerlt a 8 osztlyos npiskola, mint a npoktats fejlesztsnek e­gyik lehetsges irnya. Ezzel kapcsolatban bontakozott ki szleskr vita a " Csald s Iskola ", valamint a " Magyar Npoktats " hasbjain 1908-ban s 1909-ben. Ennek e­redmnyeknt  1910-ben a budapesti nptantk ksrletkppen Krmn Mr mr fentebb rintett elkpzelst  javasoltk  megvalstani.

A 8 osztlyos npiskola ellenzinek legfbb rve az volt, hogy mg a hatosztlyos np­iskolai tanktelezettsget sem tudta a kormnyzat betartatni. Ehhez hinyoztak a szk­sges gazdasgi s trsadalmi felttelek. Sem megfelel szm iskola, sem megfelel sz­m tant nem llt rendelkezsre. Emellett a szlk nagy rsze nem tudta nlklzni na­gyobb gyermekeit a munkban, s sok helyen a cip s ruhzat hinya tette lehetetlenn az iskolba jrst.

Ezekkel szemben a tmogatk, a mveltsg s a gazdasgi helyzet sszefggseit kie­melve, rmutattak arra, hogy az orszg fejldsnek motorja ms llamokhoz hasonlan a kultra, a kzmveltsg. Ennek hatsra nylt meg 1914-ben Disgyrtt, a gyrvros­ban az els nyolcosztlyos npiskola.

A szakmai polmiasorozatot azonban az I. vilghbor megszaktotta. Folytatsa - mr gyakorlati eredmnyeket is hozva - 1918 szn volt.

A szzadforduln jelentek meg a szocildemokrata s a polgri radiklis el­kpzelsek. A Magyarorszgi Szocildemokrata Prt (MSZDP ) mr 1890-es program­jban az iskolk llamostst, tandjmentessgt s a tanintzetek mindegyikbe val szabad bejuts lehetsgt kvetelte. Mindehhez szksgesnek ltta az llam s egyhz Nyugat- Eurpban mr rszben lezajlott sztvlasztst, melynek kzdelmei Magyaror­szgon ppen a kilencvenes vek msodik feltl kezdve zajlottak. Ezeken tl a kor­mnyzatot a tanktelezettsg szigorbb betartatsra, s arra szltottk fel, hogy a trvny vgrehajtsakor legalbb olyan szigort alkalmazzon, mint amilyet a sorozsnl s az ad­zsnl. Utbbi mr csak azrt is lehetetlen volt, hiszen a szegnyebb sz­lk gyermekeiket 10- 14 ves korban nagyrszt cseldnek adtk. Ez vente 30- 40 forint­nyi keresetet jelentett, mely a csaldok ltfenntartshoz elenged­hetetlen volt. Szvesen alkalmaztk ezeket a gyermekeket, mivel  jval kevesebb brrt jformn minden munkt el lehetett vgeztetni velk. Ennek kivdsre az iskolztats 16 ves korig tart kiterjesztst ajnlottk a szocildemokratk, s ez alatt alkalmazsuk trvnybe tkz lett volna. E kvetelsek a szzadfordult kveten is fennmaradtak, hiszen vltozs ezen a tren nemigen trtnt. Tovbbra sem talltk elegendnek a npis­kolk szmt, mellyel maga a kormnyzat sem volt elgedett. Ezt jelezte a npiskola p­tsekkel kapcsolatos kormnyzati politika. Ugyanakkor mindenki eltt vilgos volt, hogy a gazdasgi viszonyok javtsa, a tmegek letsznvonalnak emelse nlkl nem lehet tt sikert elrni a tanktelezettsg terletn. Mivel ez csak hossz folyamat eredmnye lehetett, ezrt a szocildemokratk sajt oktatsi s felvilgostsi programot alaktottak ki, melynek clja a munksosztly emancipldshoz nlklzhetetlen mveltsg fej­lesztse volt.

Kvetelsk egyik alappillre 1903-as programjukban a felekezetektl fggetlen npis­kola megteremtse volt, mely a Polgri Radiklis Prt clkitzsei kztt is szerepelt. Vltoztatsokat srgettek Kunfi Zsigmond (1879-1929) rsai is. Kimutatsai szerint az 1904/05. tan­vben mintegy 1,3 milli tankteles semmilyen oktatsban nem rszeslt. Ezeken tl, k­zel 1,5 milli viszont a tanv rvidsge miatt jformn alig jrt iskolba. Ugyanakkor rendkvl magas volt az vkzi igazolatlanul hinyzk szma. Mg egy kzpiskolai ta­nul esetn ez tlagosan 0,19, addig egy npiskolai tanulnl 15 ra volt. ppen ezrt nem tartotta megfelel temnek az j npiskolk felll­tst, s a hanyag tanktelesek szleinek megbntetst. Az 1904/05-ben kivetett 400 e­zerbl csak 58 ezer koront sikerlt a hatsgoknak behajtani. Viszont azzal sem rtett egyet, hogy azokat a szlket bntessk, akiknek szksgk volt gyermekeik keresetre a csald meglhetsrt.

Zigny Zoltn( 1864-1921) mr az egsz iskolajog terletn meglev anarchirl beszlt. Mg ugyanis az iskolalltsra mindenki jogot formlt, addig fenntartst mr kevsb tudtk biztosta­ni. Ezt mutatta a szzadforduln iskola hinyban nem tanulk flmillis tmege. Ezrt is a tanktelezettsgi trvny szigor vgrehajtst kvetelte, a mkdsi felttelek mara­dktalan biztostsval. Slyos problmnak tartotta, hogy az iskolafokok nem pltek egymsra, s azt, hogy a korai plyavlaszts nem esett egybe a tanktelezettsgi kor hat­rval. A npiskolk szellemisgt is elutastotta, a tanterv modern elemeit pedig szeren­cstlen vlogatsnak nevezte, az nll megfigyelsek s tletek nagyobb szmt hi­nyolva. Zigny a reformpedaggia munkaiskolai irnyzatnak programjt ajnlotta, gy vlve, hogy az iskolnak osztlyrdektl fggetlenl a kultrt kell szolglnia. Ezrt uta­stotta el a felekezeti szthzst az oktats terletn s kvnta az llam hathats kz­remkdst. Ez volt az oka, hogy a baloldal ms kpviselihez hasonlan is tmogatta a kormnyzat llamost iskolapolitikjt, a tantervi s mdszertani reformokat, az egsz npoktats vilgiastst.

A tanktelezettsggel kapcsolatos problmkkal a kormnyzat is tisztban volt. Ugyan az 1869-es 49%-kal szemben az 1899/1900. tanvben a tanktelesek 81,18%-a jrt iskolba, azonban  az iskolaltogats az orszg klnbz terletei kztt rendkvl egyenltlenl oszlott meg. Vas, Sopron s Moson vrmegykben ez 95% fltti volt, de pl. Mramarosban 42%-ot tett ki. Ezen adatok ismerett jelzi tbbek kztt Grf Apponyi Albert kultuszminiszter (1846-1933) programbeszde 1906-ban a klt­sgvets orszggylsi trgyalsakor. kzel 340 ezer, nagyrszt iskola hinyban sem­mifle oktatsban nem rszesl tanktelezettrl szlt. Ennek felszmolsra 4000 tant s 4000 tanterem belltst ltta szksgesnek, mintegy 3 milli korona kltsggel.

A kultuszkormnyzat helyzetrtkelse is rmutat a szzadfordul kzoktatsgynek el­fogadhatatlan llapotra, s a trsadalomkritika indokoltsgra. A kzoktatsgy fej­lesztse nagyobb sszegeket ignyelt. Ezen a tren azonban megoldhatatlan problmk tornyosultak. A felekezetek tbbsge egyre szlesed oktatsi feladatainak elltshoz nem rendelkezett elgsges anyagi ervel. Az llam ugyan nyjtott ehhez pnzgyi segt­sget, ennek elfogadsa azonban a felekezeti auton­mia bizonyos feladst jelentette. Ezrt ezt a segtsget csak a legszksgesebb esetben vettk ignybe. Bonyoltotta a helyzetet a nemzetisgi, nyelvi elklnls is. Az llam fej­lesztette volna a npoktatst, de feltteleit - magyar nyelv ismerete, magyar nyelven tud tant - a fleg nemzetisgieket tmrt egyhzak (grg katolikus s keleti) elutas­tottk. Emiatt ezen npiskolk helyzete katasztroflis volt, ami megmutatkozott az ala­csony kulturltsgi (rni-olvasni tuds) szintben. Ezt viszont a nemzetisgi s a hatron tli nemzettrsaik politikusai a magyar kultrpolitika rovsra rtk, mely politika sznd­kosan sorvasztotta szerintk a nemzetisgiek oktatsgyt. Az ktsgtelen, hogy a dua­lista kormnyok nemzetllamban gondolkodtak, s a magyar nyelv, mint llamnyelv isme­rett mindenkitl meg akartk kvetelni. Utbbi trekvs a XIX-XX. szzad vala­mennyi polgri llamt jellemezte s jellemzi, gy kpmutats  a magyar kultrpolitika el­t­l­se  akkor, amikor ms nemzeteknl  az llamnyelv tudsa termszetesnek tekinthet.

Nhny gondolatban szlni kell a szzadfordul npoktatsnak s az ekkor kibonta­koz reformpedagginak a viszonyrl. Vilgszerte a XIX. szzad 90-es veiben mutatkoztak elszr a reformpedaggia eljelei. A korszak pedaggusai elismertk, hogy a kedvvel s rmmel trtn tanulshoz annak biztostsa szksges, hogy a tanul jl rezze magt az iskolban. Ehhez a tanr - dik viszony szemlyesebb vlst tartottk kialaktand­nak. Ezzel szemben inkbb a hideg szembenlls, s a tanulmnyi s fegyelmi rendnek a tant szemlyisgt elszrkt hatsa volt a jellemz. Az els, reformpedaggiai alapon szervezdtt iskolnak az 1889-ben, C. Reddie ltal alaptottat nevezhetjk. John Dewey (1859-1952) 1896-ban hozta ltre a chicagi egyetemmel kapcsolatos ksrleti iskoljt. Maria Montessori 1907-ben nyitotta meg els "casa dei bambini"-jt. Ovide Decroly (1871-1932)  szintn 1907-ben alaptott in­tzetet, s rendszert 1921-ben vezettk be ksrletkppen a brsszeli elemi iskolkban. De az douard Claparde (1873-1940) ltal alaptott Rousseau Intzet s ksrleti iskolja is csak 1921-ben kezdte meg mkdst.

Igaz, hogy Adolphe Ferrire (1879-1960) mr 1899-ben ltrehozta az j Iskolk Nemzetkzi Irodjt, de vi­lgszerte fleg az I. vilghbort kveten jelentek meg nagy szmban valamely reform­pedaggiai irnyzatot kvet iskolk. Ezen folyamatot tmogatandan 1921-ben alakult meg az j Nevels Nemzetkzi Ligja.

Az elmletek gyakorlati megjelenst tbb tnyez is akadlyozta. Az j iskolkat, illet­ve iskolai ksrleteket a hivatalos kzoktatsgy nem tmogatta a szzadforduln. Mivel szervezetket a nagyobb szabadsg jellemezte, ezrt jobban tudtk fggetlenteni magukat az llami s felgyeleti hatsgoktl. Ez ellen hatott a kzoktatsgyi rendszer kttt­sge. Ugyanakkor az j nevelstan csak 1898-ban, Alfred Binet (1857-1911) modern gyermekllektannak megjelensvel kapott megfelel alapozst.

A harmadik akadlyoz tnyez a magas osztlyltszmokban keresend. A reform­pedaggia szellemisgnek hatshoz a 60 - 70, vagy annl is magasabb osztly­lt­sz­mok nem voltak megfelelek. Ilyen krlmnyek kztt sz sem lehetett a tanulk szemlyis­gnek megismersrl s az egynre szabott hatsok biztostsrl.

Nem sokkal a nemzetkzi indulst kveten, 1906-ban mr haznkban is megalakult a Gyermektanulmnyi Trsasg Nagy Lszl (1857-1931) kezdemnyezsre. Munkja eredmnyeknt a trsadalom rdekldst az iskola s a gyermek fel fordtotta. " A gyermek" c. folyi­rat s a Gyermektanulmnyi Mzeum is a reformpedaggia szellemisgnek a terjesztst szolglta. 1913-as kongresszusukon klnsen a munkaiskola krdsnek szenteltek nagy teret. Szintn ebben az esztendben ksreltk meg Montessori elgondolsait meg­valstani Budapesten a Ferencrendi Mria misszionrius nvrek vodjban. Mind­ssze hat vvel az els, mr jelzett Montessori intzet fellltst kveten!

1915-ben jtt ltre Brsszelben Nemesn Mller Mrta(1883-1964) "Csaldi iskolja", mely 1915 ­sztl mkdtt Budapesten. Szintn ekkor indult a Magyar Gyermektanulmnyi Trsa­sg erklcsi tmogatsval Domokos Lszln (1888-1966) igazgatsa alatt az " j Iskola".

Magyarorszgon hivatalos dokumentumban elszr 1905-ben jelentkezett a reformpe­daggia hatsa. A tanterv mell kiadott utastsok mr a gyermek - s fejldsllektan ak­kor legmodernebb eredmnyeinek s a munkaiskolai trekvseknek a figyelembevtelt mutatjk. Hatst cskkentette, hogy a npiskolk zmt fenntart felekezetek kln tan­tervet s utastst hasznltak.               Termszetesen a npiskolai utasts reformpedaggiai szelleme csak hosszabb tvon hathatott a gyakorlatban, de a  fentiek alapjn rzkelhet, hogy egyfajta szellemi tkeress folyt haznkban a szzadfordul idszakban. Ezt az I. vilghbor szaktotta meg, melyet kveten mr egy j gazdasgi, trsadalmi, politikai, szellemi helyzet ltal felvetett krdsekre kellett a kzoktatspolitiknak vlaszolnia.

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.