hartigan
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Foldal

Na szervusztok oldalam ltogati.

Mg egy rs felkerlt a Tah csaldrl. Ami ezen tl lesz az mr egy j trtnet lesz. J szrakozst hozz

H.R Giger kpei mellett felhvnm a figyemet egy j kptrra, amelyet egyb tlet hinyban Egyb nvre kereszteltem. Ajnlom figyelmetekbe! 

 
Id
 
belptet
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
duml
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Itt lehet kikapcsolni a zent!!!!
 
Szocgond2
Szocgond2 : 9-es ttel

9-es ttel

P.I.  2006.05.09. 15:16

Szocgondtri 9-es ttel

A gyermekvdelem    

 

Gyermekvdelmi trvnykezs

Az 1886:XXII.tc., az n. kzsgi trvny rgztette, hogy a trvnyes gyermekek apjuk kzsgi illetsgt kvetik, mg a trvnytelenek a szletsk helyhez tartoztak. A trvny szerint minden kzsgnek - ha nem volt elg a jtkony intzmnyek adomnya - gondoskodnia kellett a kzsegly nlkl magukat elltni nem tud szegnyekrl s a tallt gyermekekrl.

Szksgess vlt egy orszgos sszefog szerv ltrehozsa. Ez az " Orszgos Gyermekvd Egyeslet" lett, melyet 1889-ben alaptottak. Feladata az volt, hogy a gondozs nlkl maradt 6-18 ves gyermekeket oltalmba vegye. Ekkor Magyarorszgon 105 szeretethz s rvahz mkdtt, mintegy tezer gyermekkel. Mindez jelezte, hogy a kzpolsra szorulk gye orszgosan megoldand tangyi problmv vlt.

Mr nem volt elgsges a hagyomnyos karitszra val hagyatkozs. A szocilpolitikai trekvseket alkotmnyos, trvnyi keretek kztt kellett rendezni. Ezt olyan tnyezk erstettk, mint a nyomor szleskr elterjedse, a hagyomnyos kiskzssgek szthullsa, a magas csecsemhalandsg, a gyermekek korai munkba lltsa, az n. trvnytelen gyermekek nagy szma. Ezrt az erk sszpontostsra 1895-ben egyeslt a Szegny Beteg Gyermek Egyeslet, valamint az Orszgos Lelenchz Egylet, Fehr Kereszt Orszgos Lelenchzegyeslet nven.

Az ellenzki prtok sorban a Szocildemokrata Prt 1890-es programjban srgette a szegnykrds megoldst. A helyzet rendezsre val trekvst erstette, hogy a fejlett nyugat-eurpai llamokban is ebben a korszakban hoztak gyermekvdelmi trvnyeket.

Mindezek hatsra az 1898:XXI.tc. kimondta, hogy az llam a tallt s a hatsgilag elhagyottnak nyilvntott gyermekek szmra 7 ves korukig a felmerlt gondozsi s polsi kltsgeket az Orszgos Betegelltsi Alapbl fedezzk. Vgrehajtsi utasts hjn ennek gyakorlati megvalstsra azonban nem kerlt sor. Emellett tovbbra is megoldatlan maradt a 7 ven felliek gondozsa. Szintn mg ebben az vben rendeztk meg Budapesten a Nemzetkzi Gyermekvd Kongresszust, ahol az orvosi, a pedaggiai, a jtkonysgi s az emberbarti szakosztly keretben a gyermekvdelem irnyelveit prbltk tisztzni. A kongresszushoz kapcsold  killtson a Magyarorszgon elrt eredmnyeket mutattk be.

A megnyugtat rendezst a Szll Klmn (1843-1915) miniszterelnksge alatt hozott 1901:VIII. s XXI.tc.-ek biztostottak. Mg az elbbi a gyermekmenhelyekrl, az utbbi trvny a kzseglyre szorul 7 ven felli gyermekek gondozsrl intzkedett.  Ezek szerint az llam a tallt, valamint a hatsgilag elhagyottnak nyilvntott gyermekek elltsrl s neveltetsrl 15. letvk betltsig kteles gondoskodni. Az ilyen gyermekek gondozsi, eltartsi, nevelsi, kikpzsi kltsgei az illetsgi kzsget terhelte. E clbl llami gyermekmenhelyek fellltst rendelte el, melyeket az llamilag beszedett kln ptadkbl finanszroztak. A trvnyek a gyermekvdelem kt fokozatt hozta ltre.

Az els a megelz gyermekvdelem volt, melynek hatskre a gyermek szletsig terjedt ki. Ez a teherbe esett anyk vdelmt szolglta. Ennek keretben jtt ltre 1913-ban a budapesti "Anyk Krhza". A megfelel felvilgostst szolglta az "Anyk Iskolja", mely Budapesten s Kolozsvrott mkdtt kivl n - s gyermekorvosok rszvtelvel. Itt eladsok hangzottak el az anyasg egszsgtanrl, a menstrucirl s a terhessgrl, a szlsrl s a gyermekgyrl, a csecsem tpllsrl, a gyermekbetegsgekrl, a fertz betegsgek elleni vdelmrl, a gyermek kros lelkivilgrl s a npjlti intzmnyekrl.

A beteggyas nk szmra hajlkokat alaptottak. Ezekben az anya a szls utn mindaddig gondozsban rszeslhetett, amg erejt vissza nem nyerte. A gyrakban dolgoz anyk szmra hoztk ltre a blcshzakat s szoptatszobkat. Ezekben a csecsemk az anya munkaideje alatt felgyelet alatt lltak, s az anyk meg tudtk ket szoptatni. Sok helyen a blcshzakban 1-3 ves gyermekek is tartzkodhattak, azonban csak trvnyes szletsek. A kisdedvk a 3-6 ves kor gyermekek szmra nyjtott megfelel felgyeletet, elltst s gondozst-nevelst. A napkzi otthonokat vrosokban hoztk ltre azzal a cllal, hogy akik az iskoln kvli idben nlklzik a csaldi gondozst, azok megfelel vdelmet, foglalkoztatst s elltst kaphassanak.

A msodik a szletstl a gyermek 15. letvig tart korszak volt a legjobban megszervezett, itt volt a legnagyobb az llami segtsg.

 

A gyermekmenhelyek

Az 1901-es gyermekvdelmi trvnyek alapelve az volt, hogy minden elhagyott gyermeknek joga van eltartst s felnevelst kvetelni az llamtl.

Az elhagyottsg okaknt a kvetkezket neveztk meg: materilis (anyagi) - ennek oka a szegnysg volt, mely esetben a szlk ugyan neveltek, de ezt anyagilag nem brtk; a msik az erklcsi ok volt, mely a gyermekek csavargsban, iskolakerlsben lttt testet; a harmadik a szlk nem megfelel nevelse volt, a szeretetlensg lgkre.

1903-ban jelent meg a belgyminiszter I/V-c/1903 sz. krrendelete a "Szablyzat az elhagyott gyermekek vdelmrl". Ebben rgztettk, hogy a tallt, valamint a hatsgilag elhagyottnak nyilvntott gyermekeknek biztostani kell az llami menhelyre val felvtelket.

1907-ben az llami gyermekmenhelyek oltalmt az addigi krnyezetkben erklcsi romlsnak kitett, vagy zllsnek indult gyermekekre is kiterjesztettk. Ugyanakkor lehetsget adtak arra, hogy a menhelyre a csecsemvel egytt az anyt is felvegyk, s az anytlan csecsemt dajkra bztk.

A gyermekvdelem szmra a belgyminisztrium kt osztlyt hozott ltre. Az egyiket a gyermekmenhelyek, a msikat az azokkal kapcsolatos intzmnyek felgyelete cljra, melyet egy orszgos felgyel irnytott.

1908-ig 17 gyermekmenhelyet lltottak fel: Budapest, Debrecen, Nagyvrad, Bks-Gyula, Arad, Szeged, Kecskemt, Veszprm, Rimaszombat, Kassa, Munkcs, Marosvsrhely, Kolozsvr, Temesvr, Szabadka, Pcs s Szombathely.

A menhely a gyermeket, ha beteg volt a sajt intzetben gygytotta. Ha korbbi krnyezetben veszlyeztetettsgnek volt kitve, vagy ha mr "zllsnek" indult, kln erre a clra ltrehozott osztlyban vettk megfigyels al.

Az egszsges s klnleges gondozst nem ignyl gyermekeket jl megvlasztott nevelszlhz helyeztk ki. Ez is jelzi, hogy a magyar gyermekvdelem alapja a csaldi nevels volt, mely rszben egyedl volt alkalmas arra, hogy a gyermek egynisge kifejldjk, s tette lehetv, hogy a gyermek annak a csaldnak, mely t gondozsba vette, valsgos tagjv vljon. A csaldias nevels ilyen megvalstsa miatt a gyermekmenhely lnyegesen klnbztt a korbbi szzadok egyetlen gyermekvdelmi intzmnytl, a lelenchztl.

A menhelyek az llami gondozsba vett gyermekek szmra 238 kzsgben alaptottak telepeket. A gyermektelepl kivlasztott kzsg szmos kritriumnak kellett, hogy megfeleljen: gyermek-egszsggyi szempontbl kedvez ghajlat; knny megkzelthetsg; orvos jelenlte; a lakossg ne a csekly haszonrt vllalja a nevelszlsget. Ezeket s a megfelel elltst szigor ellenrzs biztostotta. A telep a telepbizottsg felgyelete alatt llt, melyben a helyi trsadalom vezeti dolgoztak, elssorban nk, de hivatalbl tagjai voltak a tantk, papok, s a kzsgi elljrk. A telepeken dolgoz telepfelgyelnk gyermek-egszsggyi tanfolyamot vgeztek, s jelentst tettek a teleporvosnak, valamint a menhely igazgat-forvosnak.

A telepre kihelyezett s iskolakteles gyermekek a telepen lv llami, illetve kzsgi nyilvnos npiskolba egytt jrtak a kzsgbeli gyerekekkel.

Az llami gondozsba vett gyermekek kzel 85%-a magncsaldokhoz kerlt, de gondoskodni kellett azokrl is, akiket nem lehetett betegsgk, fogyatkossguk miatt kihelyezni. Szintn meg kellett oldani a nagyobb elmleti s ipari kikpzs alatt llk gondozst is. Ezen gyermekek szmra interntusokat hoztak ltre. Ilyenek voltak a szzadfordult kveten grvlykros gyermekeknek a palicsi, grgnysaknai nyri szanatriumok, az algygyi fldmves, a zombori kertszeti interntusok, valamint a nagyszllsi finevel intzet zrt nevelst ignyl fik szmra. A testileg nyomork gyermekek nevelsre s mestersgre tantsra hoztk ltre 1903-ban Budapesten a Nyomork Gyermekek Orszgos Otthont.

A trvny rendelkezsei rtelmben a gyermekmenhelyek ktelkbe tartoz gyermekek utn az eltarts, nevels s kikpzs kltsgeit a 7 ves kor betltsig az llam, a 7 -15 vesek esetben az illetkes kzsg viselte.

Az llami gyermekvdelem f trekvse az volt, hogy a kisegt intzmnyeket a trsadalmi jtkonysg tartsa fenn llami segllyel, mivel gy vltk, hogy a trsadalom jtkonysga kzvetlenl s gazdasgosabban tudja ezt megoldani. Emellett az llami gyermekvdelem sikere attl is fggtt, hogy a trsadalom mennyiben tmogatja a gyermekvdelem hivatalos szemlyeit s testleteit az elhagyott gyermekek feldertsben. Ugyanakkor a trsadalomnak ellenriznie kellett a gondozs minsgt. Nagy szerepet kaptak, klnsen a feldert munkban a tantk.

Az llami gondozsba vtelt igyekeztek a gyermek csaldjnak seglyezsvel feleslegess tenni. Ez is a fleg llami segtsggel mkd trsadalmi s jtkonysgi szervezetek s egyesletek feladata volt.

A fent jelzett nevelszli rendszer 1912-ben nyerte el vgs formjt. Ekkor szablyoztk mkdst az 1912. vi 80.000.sz. belgyminiszteri rendelettel: "A gyermek nevelszleit gy kell megvlasztani, hogy azok krben a gyermek hazafias, erklcss, vallsos s hasznos polgrv vljk a haznak. A msik vezet szempont az elhelyezsnl az, hogy a gyermekek ugyanolyan letviszonyok kztt neveldjenek, mint amelyek kztt rendszerint maradni fognak letk egsze folyamn… Olyan gyermek, ki anyjnl van, elhagyott gyermeknek nem tekinthet, ez csak szegny gyermek. Az orszg risi nagy szmban lv szegny gyermekeinek tmogatsa ltal az llami gyermekvdelem kltsgei olyannyira szaporodnnak, hogy az egsz gy veszlyeztetve volna. De a tapasztals azt is mutatja, hogy az a csald, mely annyira elszegnyedett, hogy gyermekt elhagyottnak kellene nyilvntani, nem alkalmas arra, hogy gyermekt nevelje. Az llam ltal a gyermekrt fizetett tartsdj ugyanis nem hozhatja a gyermeket nerejbl eltartani kptelen szlt olyan anyagi viszonyok kz, hogy most mr eltarthassa gyermekt."

A nevelszlknek juttatott gondozsi djak igen cseklyek voltak. 1 ves gyermek esetn havi 14, 1-2 vesnl 10, 2-7 vesnl 8, 7-15 vesnl 10, anyjval egytt kihelyezett csecsemrt a szoptats ideje alatt 18 korona volt a kapott sszeg.

Az llami gondozott gyermekeknek termszetbeni juttats is jrt. A 6 ven fellieknek tlre egy tli ltny (fi), 2 vszoning, 2 alsnadrg, 1 sapka, 2 pr harisnya, 1 pr cip, 1 tlikabt. Ezt minden vben megkaptk. Szmos elrs ltott napvilgot a gondozs minsgvel kapcsolatban: " A gyermek szmra lehetleg kln fekvhely kvetelend. Az semmi esetre sem engedhet, hogy a gyermek msnem felnttel aludjon...A 12 ven felli gyermekrt, amennyiben iskolai ktelezettsgnek mr eleget tett, tartsdj csak kivtelesen indokolt esetben fizethet...A kzpiskolai kikpeztetse az llami gyermekvdelem krben megengedve nincs, csak kivteles esetben krvnyezhet a belgyminisztertl...Ha a nevelszl a 12 ves kort betlttt gyermeket 15 ves letkora betltsig hajland ingyen eltartani s ktelezettsget vllal, hogy a gyermeket 15 ves kora utn is gondozza, gy a gyermek az eddigi nevelszlnl hagyand, ha azonban a nevelszl ktelezettsget nem vllal, gy az ilyen nevelszltl a gyermeket 12 ves kora betltsekor el kell venni s hajlama szerint mezgazdasgi vagy ipari plyra elkszts vgett ms nevelszlhz kell elhelyezni."

A valsg azt mutatta, hogy a nevelszlk a nevelt gyermekekkel nem bntak sokkal rosszabbul, mint sajt gyermekeikkel. Mind nmagukat, mind gyermekeiket kemny munkra fogtk a meglhets vgett.

 

Trsadalmi gyermekvdelmi intzmnyek

Az orszgos jtkonysgi intzmnyek kztt a legnagyobb az "Orszgos Gyermekvd Egyeslet" utdjaknt 1906-ban ltrehozott "Orszgos Gyermekvd Liga" volt. A Liga programjban a gyermeknyomor enyhtst, az llami s a trsadalmi gyermekvdelem koordinlst tekintette f feladatnak.

A Lignak orszgos szervezete mellet az adott fontossgot, hogy azt a kormnyzat az llami gyermekvdelem kisegt intzmnyeknt fogadta el, s gy egyfajta hivatalos jelleget is adott neki. A Liga egyik feladata az volt, hogy fenntartsa az sszekttetst a klnbz egyesletek kztt, egyestve az elhagyott gyermekek mentsre hivatott sszes ert. Emellett irnytotta a trsadalmi gyermekvdelmet, s kiegsztette s betetzte az llam gyermekvdelmi tevkenysgt. Ennek kvetkeztben tevkenysgi kre kiterjedt a gyermekvdelem minden gazatra a csecsemvdelemtl kezdve a serdl ifjsg gondozsig. A dnten trsadalmi adakozsbl befolyt jvedelmeibl nevelintzeteket, iparos tanulotthonokat, anya- s csecsemotthonokat, hadirvahzakat, a gyengeelmj s a tbc-s gyermekek specilis intzmnyeit, dltelepeket, orvosi rendelket tartott fenn, szegny csaldokat seglyezett, pnzt s ruht osztva a rszorulknak, anyagilag tmogatott ms, a gyermekvdelemmel foglalkoz egyesleteket, rvahzakat, blcsdket, npkonyhkat, sznidei frdkonviktusokat. Ezek mellett jogseglyszolglatot tartott fenn.

A Liga jrt el a csecsemvdelem tern akrhnyszor a hatsgi kutats s eljrs a szl, vagy a gyermek rdekeit srtette, tovbb akkor is, ha az llami gyermekvdelem trvnyes korltait meghalad segtsgre volt szksg. gy pl. a Liga a beteg, siketnma, vak, epilepszis, grvlykros, tdvszes s nyomork gyermekeket megfelel intzetekben s gygyfrdkben helyezte el. A kivlbb tehetsgeket magasabb kikpzsben rszestette, a tanulknak sznidei frdkonviktusokat szervezett.

Az erklcsi romlsnak, illetve annak veszlynek kitett gyermekeket a Liga sajt intzeteiben helyezte el. Ilyenek voltak: Budapest-Kbnya - lnyoknak; Rkoskeresztr s Sopron - fiknak, valamint Szeged, Szalonta s Nagyszlls. Ezen intzetek ln egy-egy igazgat-tant llt megfelel tantszemlyzetet irnytva. A gyermekek tanulssal, hzi teendk elltsval s knnyebb munkval foglalkoztak. Ezt ksbb gazdasgi, kertszeti s ipari munkval egsztettk ki, hogy ezek utn gazdasgban vagy kisiparosnl lehessen ket elhelyezni kell felgyelet mellett. Sikertelensg esetn a gyermeket llami javtintzetbe helyeztk t. Ugyanakkor az llami javtintzetekbl szabadulk, valamint a 15. letvket betlttt llami gondozottak mell a Liga rendelt patrnusokat. Erre a prtfogi tisztsgre elssorban a tantkat s vnket tartottk a legalkalmasabbaknak, akiket llamilag kteleztek, hogy lpjenek be a patronzs egyesletekbe, vagy ha ilyen mg nincs, szervezzenek. Ennek kzpontja a "Patronzs Egyesletek Orszgos Szvetsge volt", mely az Igazsggyminisztrium fennhatsga alatt mkdtt.

Ezeken tl a Liga seglyezett szegny szlnket s kzvettette a szlhzakba val elhelyezsket. Betegeknek, srlteknek orvossgokat, ktszereket juttatott, s indokolt esetekben a szklkdknek pnzseglyt is nyjtott, munkt szerzett nekik.

1908-ban a kvetkez intzettpusok lltak a gyermekvdelem szolglatban: 9 gyermekkrhz, 4 ingyentej intzet, 113 blcsde s napkzi otthon, 109 rvahz, 268 negylet, 161 gyermekseglyez egylet, 17 sznidei gyermektelep s gygyhely, 5 siketnma intzet, 5 vakok intzete, 3 nyomork gyermekek intzete, 4 hlyeintzet.

A Lign kvl tbb olyan nagyobb egyeslet is volt Magyarorszgon, melyek intzeteibe az llamilag gondozott gyermekeket tartsdj mellett felvettk.

1908-tl mkdtt a Keresztny Szeretet Orszgos Gyermekvd Mve egyeslet, mely a felekezet nlkli gyermekvdelmi szervezetek egyenslyozsra jtt ltre Esztergomban.

1915-ben jtt ltre a "Stefnia Szvetsg", melynek tnykedse kt nagy terletet fogott t: egszsggyi szakmunka (orvosok, vdnk, tejkonyha, napkzik, terhes - s szlintzetek, anya - s csecsemotthonok, csecsem - s gyermekkrhzak), valamint a helyi fikszvetsgek ltal vgzett karitatv szocilis munka.

A mr 1913 ta mkd Budapesti Gyermekdlhely Egyeslet talakulsval 1917-ben jtt ltre az MSZDP irnytsa alatt ll Magyarorszgi Munksok Gyermekbart Egyeslete. Ez gyermekvdelemmel, kulturlis, karitatv, egszsggyi, valamint felvilgost tevkenysggel foglalkozott. Rjuk bztk 1918-ban a Kroly kirly gyermeknyaraltatsi akci megszervezst s lebonyoltst, melyben 20 ezer gyermek vett rszt Abbziban (Opatija)!

 

Javt - nevel intzetek

Eurpa szerte egyre slyosabb problmt jelentett a XIX. szzad msodik felben a fiatalkorak kriminalitsnak nvekedse.

Az eurpai s a magyar bntetjog is vszzadok ta megklnbztetett figyelmet tanstott a fiatalkorak irnt. Ez az alacsonyabb bntetsi ttelekben rhet tetten. Magyarorszgon fordulpontot az 1852. vi bntettrvnyknyv jelentett, amely a tbbsgben szoksjogon alapul tlkezs helyett kodifiklt trvnykezst biztostott. A kiegyezst kveten kerlt sor az llamigazgats modern polgri talaktsra, melyben a gyermekvdelem gye kt irnyban is helyet kapott. Az ltalnos gyermekvdelem (gyermekhalandsg visszaszortsa, anyavdelem, rvagy) mellett megjelent az igazsggyi gyermekvdelem is (a fiatalkorak nvekv kriminalitsnak megfkezse).

Az 1878:V.tc. azonban tovbbra sem fordtott kell figyelmet a fiatalkorak gyre, csak ksbb jelentkezett hatrozottan, amikor a tudomny s a gyakorlat feltrta s eltrbe helyezte ezt a problematikt. A "Csemegi kdex" ugyanis - hasonlan a korabeli bntetszablyokhoz - mg nem szmolt a fiatalkorak (12-16 vesek) sajtos helyzetvel. Cselekmnyeik jellegt, bnssgket s trsadalmi veszlyessgket lnyegileg ugyanolyannak tekintette, mint a felnttekt. Igaz rjuk ltalban enyhbb, de nem ms bntets kiszabst rendelte, s azt ugyanolyan letartztat intzetben hajtotta vgre, mint a felnttekt, br ket a tbbi fogolytl el kellett volna klnteni. A javt nevels fontossgt felismerve a trvny elrendelte a javtintzetek fellltst.

A trvnyes keretek kztt mkd specilis javt-nevel intzmnyek a nyugati llamokban a XIX. szzad elejn jttek ltre. Mltjuk a XVI. szzadra nylik vissza, amikor egyes szeretethzak befogadtak fiatalkor bnelkvetket is. Ettl kezdve a XVIII. szzad vgig a szegnykrds sszemosdott a javtnevelssel. Az els - csavargkat, szegnyeket s ifj bnelkvetket begyjt - dologhz 1550-1555 kztt jtt ltre London kzelben (Bridwell-House of Correction). Erklcstelen lnyok s koldul gyermekek  szmra lltottk fel 1558-ban a nrnbergi fonhzat (Spinnhaus). Az amszterdami fenythzban mr a zlltt csavargk mellett tisztessges polgrok eltvelyedett gyermekeit is fogadtk. A ppai javthzakban pedig a munkra val szoktats mellett tantsban is rszestettk a rossz erklcs ifjakat. Jelmondatukat Szent Pltl klcsnztk: "Jzus pldjval intenek az ersek, hogy az ertleneket erstsk." Az els modern, bntettrvnyen alapul javtintzetek Nmetorszgban jttek ltre. Zeitz (1828), Steinfeld (1853) intzeteiben mr hatsgi ton, bri tlettel kerltek a fiatalkorak.

A magyar javtintzetek eldei is szeretethzak, szegnyneveldk, konviktusok voltak. Az 1800-as vek vgn haznkban tbb mint szz ilyen intzmny ltezett.

Amikor Magyarorszgon az 1878. vi trvny megszletett, Eurpa tbb llamban mr ltrejtt a javtnevels, llamonknt sajtos arculattal, mely ppen ezrt nem volt tltethet a magyar viszonyokra. Megegyeztek viszont abban, hogy valamennyi esetben hatsgilag elrendelt knyszernevelsrl volt sz. Az elhelyez hatsg tekintetben viszont klnbztek, mivel vagy bri ton kerltek be a bncselekmnyesek, vagy a kzigazgatsi hatsg kzbenjrsval az erklcsileg elhanyagoltak, vagy mindkt beutalsi mdot alkalmaztk.

Elszr az USA-ban, Chicagban jtt ltre n. gyermekbrsg. A br kivl jogi kpzettsge mellett pedaggiai s pszicholgiai ismeretekkel is rendelkezett. Volt olyan felfogs is, hogy a br volt fiatalkor bnz legyen. egy szemlyben volt nyomoz, nyilvnos vd s tl br, teht szles hatskrrel rendelkezett. Ktfle tlet szlethetett. Az egyik a knyszernevels egy javtintzetben, a msik a meggyzs s hazabocsts, megfelel felgyelet al helyezssel. Msutt is hasonl rendszer alakult ki. Angliban 1907-ben kerlt sor a gyermekbnzs trvnyi rendezsre. Nmetorszgban 1900-ban szabtk meg a knyszernevels eseteit. Ennek megfelelen az erklcsileg veszlyeztetett, zllsnek indult, vagy elzlltt gyermeket a gymhatsgi brsg tlte el. A szl elveszthette gyermeke feletti rendelkezsi jogt, akr karhatalommal is fellpve ellene.

Magyarorszgon az 1908:XXXVI.tc. s az 1913:VII.tc. reformlta meg, szleskren kiegsztve a fiatalkorakra vonatkoz rendelkezseket, a megelzst hangslyozva. Az I. Bntet Novella kimondta, hogy az ellen a fiatalkor ellen (12-18 v), akinek a cselekmny elkvetsekor a bntetshez szksges rtelmi s erklcsi fejlettsge megvolt, a brsg az albbi intzkedseket alkalmazhatja: dorgls, prbra bocsts, javt nevels, vgl a foghz vagy llamfoghz, de lnyegesen alacsonyabb bntetsi fels hatrral, mint a felntteknl. gy az llami foghz maximuma fiatalkoraknl 2 v volt, s a szabadsgveszts a felnttektl elklntve, kln intzmnyben volt vgrehajtand. Intzkedett ezeken tl a javtintzetek, gyermekvdelmi intzmnyek, egyesletek, hivatalok fellltsrl is. A trvny az ltalnosts helyett trekedett az egyniestsre, klnsen a fiatalkor elkvet szemlynek s krlmnyeinek, letviszonyainak vizsglatra.

Az 1913: VII.tc.lltotta fel Magyarorszgon a fiatalkorak brsgt, s rendelkezett ezen j bri frum eltti eljrsrl, a fiatalkorakra kiszabhat, rnyalt bntetsekrl, s azok vgrehajtsrl. Fontos szerepet tulajdontottak a tantsgnak, melytl a hatsg tmogatst vrtk. Krnyezettanulmnyt kellett ksztenik, melyben a fiatalkor erklcseire, rtelmessgre, elmenetelre, magaviseletre, egsz egynisgre vonatkoz kzvetlen szerzett tapasztalati megfigyelseit is le kellett jegyeznik.

Aki alapjban mg nem volt romlott, s csak gondatlansgbl, vagy hirtelen tmadt indulatbl kvette el tettt, ltalban tlet nlkli figyelmeztetst kapott, s egy vi prbaidre szabadon bocstottk. A szigor szablyokhoz kttt felgyelet letltst kveten az eljrst megszntettk. A bntets kvetkez foka a javt-nevels volt, ahonnan a Bntet Novella 25.-a alapjn az igazsggy miniszter a fiatalkort a felgyel hatsg meghallgatsa utn 2 vi prbaidre ksrletileg szabadon bocsthatta.

Lteztek llami s jtkonysgi alapon szervezett magn javtintzetek. Utbbiak ltalban specializltan mkdtek, nem letkor, felekezet, bncselekmny fajtja szerint.

A nevelsi elkpzelseket illeten Eurpban kt tpus volt a meghatroz. Az egyik a szeretet alap 10-15 fs csoportltszmmal mkd csaldias szervezet, a msik a "kaszrnyarendszer" 50-80 fs alapkzssgekkel mkdk. A neveltek minimlisan 10 ves korban kerltek be, s legksbb 20 ves korukban szabadultak.

A klfldi tapasztalatok elemzst kveten kerlt sor haznkban a javt-nevel intzetek kialaktsra. A kormnyzat elkpzelse szerint ezen intzmnyeknek zrt, bekertett terleten kellett lennik. Nevelsi jellegket a polgri letviszonyokat tkrz csaldias modell adta, s lehetsget kellet biztostaniuk a bncselekmny miatt eltltek mellett a zllsnek indult gyermekek befogadst is.

Az llami javtintzetek lettek a fiatalkorak kriminalitsa elleni vdekezs legfontosabb eszkzei. Cljuk az volt, hogy az erklcsi romls tjra tvedt fiatalkorakat tervszer, egyni nevelssel jellemkben megjavtsk, s kenyrkeres plyra val kikpzsk utn a trsadalomba visszabocsssk. Ugyan a nvendkek tbbsge eltlt fiatalkor volt, de az res helyek arnyban befogadtak mindenkit, kiknek felvtelt szleik, vagy a kzigazgatsi hatsgok krtk. A befogads korhatra 7-18 letv volt.

Az intzetek ln igazgat llt, s mellette nevel s oktat, valamint szmviteli s irodai szemlyzet mkdtt. Az igazgat rendszerint pedaggus volt. A nevelszemlyzet rszben pedaggusokbl, rszben munkavezetkbl llt. Minden 20 nvendk mellett egy nevel s ht munkavezet dolgozott.

A javtintzeti nevels rendszernek megllaptsnl az igazsggyi kormnyzat abbl indult ki, hogy a bntetend cselekmny a tettes egynisgnek s a krnyezet egyttes produktuma. Ezrt egyrszt a fiatalkort pszichikai hatsokkal kell alaktani, hogy szemlyisgbl a kriminalitsnak kedvez vonsok eltnjenek, rszben gondoskodni kellett arrl, hogy ne abba a krnyezetbe jusson vissza, mely a bn tjra juttatta. Ezek szerint a javtintzeti nevels alapgondolata a fiatalkor egynisgnek s letviszonyainak javtsa volt. Ennek megfelelen trtnt a fiatalkor egyni nevelse, mely abban llt, hogy az intzeti nevel szemlyzet teljes megismersre trekedett. Ezrt a nvendkek hszasval egy-egy csaldot alkottak, a nevel, mint csaldf krl.

A nvendkeket beosztottk valamelyik csaldba, s egsz intzeti lete sorn ott is maradt. Ezt a beosztst azonban megelzte a nvendk megfigyelse, melynek sorn oda osztottk be, melybe a vele azonos munkanemben dolgozk tartoztak. A csaldi beoszts alapja a foglalkoztats neme volt.

A csaldban a nvendkek gy ltek, mint a termszetes csaldban a csaldfvel egytt. Az oktats s nevels nem rideg hivatalos formk kztt s fegyelmezssel, hanem kzvetlenl, csaldias rintkezs formjban kellett, hogy folyjon.

A nvendkekkel szemben kvetett eljrs msik f ga a munkban val kikpzs volt. Ennek jellemkpz jelentsge mellett a clja az volt, hogy a teljes kikpzs tjn alkalmass tegyk a nvendkeket az nll meglhetsre, kiemelvn ket a korbbi krnyezetkbl, magasabb trsadalmi krbe juttatva ket.

A nvendkeket - a szably szerint az ipariskola elvgzse utn, amennyiben javulsuk szemmel lthat volt- ksrletileg kihelyezhettk az intzetbl. Az Orszgos Gyermekvd Liga gondoskodott arrl, hogy valamely munkaadnl el tudjanak helyezkedni, s t kijellt vdnk tjn llandan megfigyeltk s tmogattk. Rossz magaviselet esetn 20. letvkig visszaszllthattk az intzetbe.

1908-ban 5 javtintzet mkdtt Magyarorszgon: Rkospalota - leny, Aszd-fi, Kolozsvr-fi, Szkesfehrvr-fi, Kassa-fi. Ezen intzeteket az orszgosan befoly pnzbntetsekbl ltestettk s tartottk fenn. Ez vente mintegy 1,2 milli koront tett ki.

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!