hartigan
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Foldal

Na szervusztok oldalam ltogati.

Mg egy rs felkerlt a Tah csaldrl. Ami ezen tl lesz az mr egy j trtnet lesz. J szrakozst hozz

H.R Giger kpei mellett felhvnm a figyemet egy j kptrra, amelyet egyb tlet hinyban Egyb nvre kereszteltem. Ajnlom figyelmetekbe! 

 
Id
 
belptet
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
duml
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Itt lehet kikapcsolni a zent!!!!
 
Szocgond2
Szocgond2 : 11. ttel

11. ttel

P.I.  2006.05.09. 15:18

Szocgondtri 11-es ttel

Gazdasg

 

A gazdasgi let bnultsga s az alacsony termelsi szint krlmnyei kztt a hbor vgre bekvetkezett mintegy 60 %-os pnzromls felgyorsult. Az e folyamat megl­ltsra tett szanlsi ksrletek 1921 kzepre sszeomlottak. Vilgoss vlt, hogy az orszg gazdasgi talpra lltsa s stabilizlsa csak klfldi segtsggel trtnhet meg. A nemzetkzi gazdasgi tnyezk segtsgnek termszetesen belpolitikai ra is volt.

Kzp - s felsszinten nagy gondot okozott, hogy a trianoni Magyarorszg tlmretezett szellemi dolgozi rteget rklt. Mg az I. vilghbort megelzen kzel ngyszzezer volt az llami alkalmazottak s kztisztviselk szma, addig ez 1921-re csak 200 ezerre fogyott. Ezt a ltszmot mg bvtette a kisegt, ideiglenes irodai dolgozk tmege. Ilyen ltszm tisztviselrteget azonban a gazdasgilag tnkrement, terleti s lakossgi vesztesgeket szenvedett orszg nem tudott eltartani. Ezen rteg nvekedshez hozzjrult mg a hbor idejn alkalmazott kzposztlybeli nk megjelense, valamint az a mintegy szzezer meneklt, melyek a krnyez utdllamokbl rkeztek. Mivel a magyar kzposztlyhoz tartoz tisztviselrteg az j rendszer alapvet tmasznak szmtott, ezrt helyzetk megoldsa politikai szksgszersg is volt. Ugyanakkor a Npszvetsg a gazdasgi segtsget - melyre az orszgnak geten szksge volt - az llamappartus  nagyfok leptshez kttte.

Rszben ehhez kapcsoldan, rszben ettl fggetlenl erre a leptsre tbb lpcsben kerlt sor. Elsknt 1919 augusztustl a kt forradalom idszakban "nem megfelelen viselkedket" bocstottk el. Ennek s az emigrci ellenre sem sikerlt rdemlegesen mrskelni a tisztviselk szmt. Az elbocstott s az elhelyezkedni nem tudk szmra tmeges tkpz tanfolyamokat indtottak be, fleg gazdasgi, pnzgyi i­rnyultsggal.

Az elhelyezkeds lehetetlensgt jelzi, hogy mg 1921-ben is 15 - 16 ezer meneklt la­kott vagonokban. Egyben - egyben 4 - 5 csald is nyomorgott. Az Orszgos Menekltgyi Hivatal" szerint 1918-24 kztt Erdlybl 197 035, a Felvidkrl 106 841, a Dlvidkrl 44 903, Nyugat Magyarorszgrl 1 221 kzalkalmazott meneklt el. A 350 ezer fbl 104 804 volt a keresk s 245 196 az eltartottak szma.

Ugyan az Orszgos Mene­kltgyi Hivatal megprblta a meneklt hivatalnokokat a kereskedelmi foglalkozsok i­rnyba orientlni, de tbbsgk tovbbra is valamilyen llami hivatalhoz val jutsban remnykedett. Viszont gyermekeik szmra megfelelnek talltk a gazdasgi, keres­kedelmi, s ms rtelmisgi plykat is.

Ezt kveten 1922-ben kerlt sor az els B-listzsra, melyet egy vvel ksbb egy jabb kvetett. Ezek clja az llami alkalmazottak 20 %-os cskkentsvel az llami kltsg­vets 40 millird korons deficitjnek a lefaragsa volt. Mg ez 26 ezer kzalkalmazottat, addig az 1924-25-s jabb ezreket rintett. Utbbit a Npszvetsg az anyagi szanls feltteleknt kttte ki. Ugyan a kivlasztsnl trsadalmi szempontokat is rvnye­stettek (zsidk, nk, politikailag megbzhatatlanok stb.), mgis rzkenyen rintette a kzprtegeket. Mivel elssorban az alacsonyabb fizetsi kategrikban levket sjtotta, ezrt ntt a magasabb jvedelmek arnya, s 70 %-kal a nyugdjasok. A hbor eltti­nek gy is csak a hromnegyedre sikerlt cskkenteni a kztisztviselk szmt.

A kzprtegek problmjnak egy msik megoldsi ksrlete az 1920:XXV. tc., a "numerus clausus" volt a Teleki Pl (1879-1941) vezette kormny idszakban, mely elssorban az egyetemi hallgatk szmnak korlto­zst szolglta. Nagyobb hbork utni jelensgknt haznkban is ntt 1918-tl kezdve az egyetemi s fiskolai hallgatk szma. A szzadeln a hagyomnyos magyar kzp­osztly gyermekeit elssorban jogszi plyra adta. Az llami intzmnyek fejldse k­vetkeztben ez biztos llst s meglhetst jelentett. Ugyanakkor kzlk viszonylag ke­vesen lettek mrnkk s orvosok. 1900 s 1914 kztt ezeken a terleteken megntt az izraelita vallsak arnya. Mg 1918 utn az llami tisztviselrteg, az llam sszeom­lsval nagyrszt ellehetetlenlt mind anyagilag, mind egzisztencilisan, addig a magn­szfra -  benne a zsid kzprtegekkel - nem kerlt ilyen helyzetbe. Ez lett aztn a ki­bontakoz antiszemitizmus egyik alapja.

Az iparfejlds gtjai, a fldterletek viszonylagos cseklysge, a kereskedelmi - pnz­gyi plyk teltettsge eleve irreliss tettk azokat a kormnyzati felhvsokat, hogy a kzposztly adja gyermekeit gyakorlati plykra. Ilyen krlmnyek kztt e rtegek az llam adminisztratv beavatkozst ignyeltk trsadalmi rdekeik rvnyestshez.

A fenti trvnyt a Teleki - kormny alatt 1920 szeptemberben fogadtk el. Ennek alapjn a zsid hallgatk arnyt 6 %-ra - a zsid lakossg orszgos arnyra - kellett volna cskkenteni. Emellett az orvosi karon a ni hallgatk szmt is visszaszortottk 1926-ig. Mg az orvosi, a katolikus hittudomnyi s a jogi kar tmogatta, addig a bl­csszkar, a megyetem kzgazdasgi s gpszmrnki osztlya, valamint az akkor Bu­dapesten tartzkod kolozsvri egyetem tancsa ellenezte a trvnyt. A kormnyzat a nyugat szimptijnak s klcsneinek megszerzse vgett 1928-ban mrskelte a tr­vny rendelkezseit. Azonban ezt kveten is keretszmok szablyoztk az egyes ka­rokra felvehetk szmt, de ezeket rugalmasan kezeltk.

A trvny hatsaknt a zsid hallgatk arnya, mely 1913-ban 20 %, a hbort kveten mr 34 % volt, az 1925 - 29 kztti idszakban 9,6 %-ra cskkent. Ez azonban nem segtette el rdemlegesen a kiindul problma megoldst. A kormnyzat clja ugyanis elsdlegesen az sszltszm korltozsa volt. Annyit mgis sikerlt elrni, hogy a hall­gatk nagy rsze a kzposztly s a kispolgrsg soraibl kerlt ki, s sszltszmuk a hbort megelz szint kzelben maradt. Ez utbbi azt jelentette, hogy mg a dualista Magyarorszgon 1910 - 1915 kztt tlagban 11 893 f, a trianoni Magyarorszgon 1925 - 1930 kztt tlagban 12 770 f jrt egyetemre, illetve fiskol­ra.

A kzprtegek gyakorlati plyk irnyba val orientlsval - mr a gazda­sgi konszolidci kzelben, s azt kveten - a klebelsbergi kultuszkormnyzat pr­blkozott meg kzp - s felsoktatsi reformjaival, melyek ezeken a szinteken nagyrszt biztostottk pozcijukat. 

Az I. vilghbort kveten, ms kzp - kelet - eurpai llamokhoz hason­lan, Magyarorszg f gazdasgpolitikai trekvse is a rgi gazdasgi szlak sztszakt­sa volt. Ezzel prbltk a nemzetgazdasg nllsgt megteremteni. Ez vilgszerte pro­tekcionista elzrkzst okozott. Ennek megvalstsakor behozatali s kiviteli tilal­makat alkalmaztak, melyekkel egytt jrt az j, nll vmtarifk kidolgozsa. Ennek sorn a nagytke viszonylag knnyen keresztl tudta vinni vtizedes, ipari vd­vmos politikai elveit. Ugyanakkor az agrriusok knytelenek voltak megelgedni azzal, hogy majd az ipari protekcionizmus fog piacot teremteni termkeiknek. A vmok mint­egy 30 %-os szintje elsdlegesen a szomszd orszgokat sjtotta, s ez trsgnk llamai­nak egyms kztti kereskedelmnek gyors cskkenst okozta.

1921-tl tudatos pnzgyi politika rvn szdletesen ntt az inflci. Mg Magyarorszgon 1921 nyarn mg csak 17,3 milli , addig 1924 tavaszn mr 2,5 ezer millird (!) korona  volt forgalomban.  A kibocsts mind nagyobb hnyada a magngaz­dasgoknak nyjtott hitelek fedezett szolglta. Mivel a klcsnk relrtkt nem hat­roztk meg, ezrt csak az eredeti rtknek tredkre zsugorodott sszeget kellett visszafizetni. Ezek a hitelek tettk ki az ipar fejlesztsre szntak kzel felt 1919 - 1924 kztt. A fejlesztst segtette el, hogy az rak nyolcezerszeres (!) emelkedse mel­lett a brek csak 3, 5 ezerszeresre (!) nttek ebben az idszakban. Utbbiak gy is csak a hbor elttinek kevesebb, mint felt rtk el. Mindez jelents trsadalmi feszltsgekhez vezetve elodzhatatlann tette a pnzgyi stabilizcit. Ehhez termszetesen a termels szintjnek lnyeges emelsre is szksg volt.

 A 20-as vek kzepre a termels a legfbb terleteken mr kimozdult a mlypontrl. Ezt jelezte, hogy az ipari termels 1924-re a hbor elttinek 70 %-ra e­melkedett. A fejldst neheztette, hogy egyszerre kellett biztostani az llamhztarts e­gyenslyt, a jvtteli ktelezettsg teljestst s a korbbi tartozsok visszafizetst.

Mivel az ners szanlsi ksrlet kudarcba fulladt, a megoldst csakis egy nagyarny klfldi klcsn jelenthetett. Ennek sorn a nagyhatalmak hosszas diplomciai s gazda­sgi trgyalsok utn 1924-ben 250 milli aranykorona stabilizcis klcsnt szavaztak meg a krt 40 - 50 millinyi rvid - s 550 - 650 millinyi hossz lejrat klcsn helyett. A stabilizcis tervet az 1924: IV.tc. iktatta trvnybe, s az V. tc. ltrehozta a Magyar Nemzeti Bankot (!), rszben az inflci megszntetsre.

A npszvetsgi klcsnt kveten az orszg tbb hossz lejrat hitelt is kapott. gy Ma­gyarorszg klfldi tartozsa 1931-re 4,3 millird pengre emelkedett. Ebbl a 20-as ­vekben vente tlag 260 milli pengnyit fektettek be a mezgazdasgba, iparba s a kzlekedsbe a felvett 400 millibl.

1926 - 1929 kztt mindezek kvetkeztben rzkelhet gazdasgi fellendls indult meg az orszgban,  1927-re a termels elrte a hbor eltti szintjt, s 1929-ben mr tl is szrnyalta azt.     

 Az eurpai iparfejlds s konjunktra a mezgazdasgi termnyek kls piacnak b­vlst s az rak emelkedst hozta. A hbor eltti szint elrshez a bels piac szle­sedse is hozzjrult. Ugyanakkor a technikai szint emelkedse a termseredmnyeket s termstlagokat nvelte. Ezek rvn fejldsi teme ms gazatokhoz volt hasonl, gy a nemzeti jvedelembl val rszesedse az 1913-ashoz hasonlan 50 %-os lett. A nem­zetgazdasg modernizcija azonban jelentsebb tkt kvetelt volna. Az orszg azon­ban sem ezzel, sem szles, integrlt piacokkal nem rendelkezett. gy fejldse csak szk korltok kztt volt lehetsges.

 

Trsadalom

 

Trianont kveten a gazdasgi struktra knyszer talaktsa termszetesen tr­sadalmi vltozsokat is okozott. Ennek sorn a mezgazdasgbl lk arnya az 1910-es 64,5 %-rl 1920-ra 55,7 %-ra, a hszas vek vgre 51,8 %-ra cskkent. Ezzel szemben az iparbl, kereskedelembl lk arnya ugyanebben az idszakban elbb 23,6%-rl 31,1 %-ra, majd 32,3 %-ra ntt. gy gazdasgi fejlettsge s foglalkozsszerkezete alap­jn a kzepesen fejlett orszgok sorba tartozott, Spanyolorszghoz, Portuglihoz, O­laszorszghoz s Lengyelorszghoz hasonlan.

A trsadalom bels strukturlis, al - fl - s mellrendeltsgi viszonyai a hbort kveten is jformn vltozatlanok maradtak, viszont szmarnyaikat tekintve mdosul­sok kvetkeztek be. Lnyeges vltozst jelentett, hogy az ezer holdon felli birtokkal ren­delkez nagybirtokosok szma - fleg Trianon kvetkeztben - egyharmadra cskkent.  A szzadfordul nyolcszz arisztokrata csaldja helyett 1930-ban mr csak kzel 350-et mutattak ki a statisztikk. Korbbi letvitelket nem tudtk fenntartani, s gazdasgi befolysuk cskkense a politikai vezet pozzikbl val kikerlskkel jrt egytt. A Habsburg-h aulikus arisztokrcia teljes elszigeteldse mellett a konszolidci­ folyamatban a "magyarabb" fnemesek jutottak politikai szerephez. Ezek sorbl kerlt ki a kt erdlyi grf, Teleki Pl s Bethlen Istvn is. A nagybirtokossg dualizmuskori privilegizlt helyzete a hszas vekben visszavonhatat­lanul eltnt ugyan, de mg 1930-ban is kezben tartotta az orszg fldterletnek kzel egyharmadt. Ennek rvn, ha tttelesen is, de a politika meghatroz tnyezje maradt.

A katolikus egyhz, mint hatalmas birtokokkal rendelkez szervezet ugyan a hbort k­veten elvesztette birtokainak tbb mint a felt, s cskkent politikai kpviselete is, mgis rgi jogainak biztostsa mellett jelents llami tmogatsban rszeslt.

 A nagybirtokosokkal ellenttben a nagypolgrsg slya s befolysa folya­matos nvekedst mutatott. Ez a gyripar megersdsvel s a bankok klfldi tkktl val fggetlenedsvel volt sszefggsben. Ugyan kzvetlen politikai irnyt szerepet nem kapott, de befolysa a nagybirtokossg egyenrang partnerv tette. Ezt mg a ke­resztny - nemzeti ideolgia antiszemitizmusa sem rintette. A nhny szz famlibl ll nagypolgrsg vezet rtegt mintegy tven monopoltks csald jelentette.

A rgi kzposztly lnyeges talakulson ment keresztl, s 1930-ban mind a keres, mind az sszlakossg kzel 9 %-t tette ki 360 ezer, illetve csaldtagokkal egytt 780 ezer fs ltszmval.

Maga a kzposztly heterogn, egymstl elg tvol ll csoportokat s rtegeket fog­lalt magban. Egyik csoportjuk az n. trtnelmi kzposztly egyes rtegei - rszben az ri kzpbirtokosok nagy rsze, s az llamappartus vezet tisztviseli - a 20-as vek­ben bepltek a hatalmi elitbe. A hadsereg, csendrsg s a kzigazgats kulcspozciit sikerlt kezkben tartani. Maga Horthy kormnyz is ebbl a krbl rkezett. Hatalmi pozcijuknak megfelelen a hbor eltti jvedelmknl magasabb relkeresetet rtek el.

A kzposztly msik csoportja, a vrosi kzppolgrsg - ahov a jmd keresked­ket, a kzpzemek s hzak tulajdonosait sorolhatjuk - a hbor eltti gondtalan j­mdban lhetett. Helyzetkben sem trsadalmilag, sem politikailag nem trtnt sem emel­keds, sem sllyeds.

Velk szemben a kzposztly tlnyom rszt kitev beosztott tisztviselk, magnal­kalmazottak s az rtelmisgiek tbbsgnek a hbor elttihez kpest cskkent az let­n­­vja. Klnsen nehz krlmnyek kztt lt csaldtagjaival az a 300 ezernyi meneklt rtelmisgi, kiknek nagy rsze egszen a 20-as vek kzepig vagon - s barakklaksok­ban tengdtt. E rteget fenyegette leginkbb a kispolgri szintre trtn lecsszs ve­szlye.

Ugyanakkor a kzposztlyon bell a hszas vek msodik felben egy j szakrtel­misgi rteg kezdett kialakulni, melyben a polgri rtkek s magatartsjegyek felvltot­tk a korbbi dzsentroid jegyeket. Mellettk a kzposztly als rtege volt az, amely a 30-as vekben a hagyomnyos felfel orientlds helyett a np fel fordult.

A nem mezgazdasgi kispolgrsgot is az ers rtegzettsg jellemezte. Szmuk mintegy 1,3 milli volt, s 1930-ban a keresk 12 - 13 %-t, az sszlakossg 15 %-t tet­tk ki. Nagy rszk nll kisiparosknt, illetve kiskereskedknt dolgozott, s csak alig egytdk tartozott az n. altiszti kategriba ( vasti kalauzok, postsok, hzmesterek, rendrk, csendrk stb.) Tbbsgk helyzete viszonylagos ltbiztonsgot nyjtott, s mg als csoportjait a lesllyeds lland veszlye fenyegette, addig fels rtegt a fele­melkeds lehetsge biztatta. Kztes helyzetk miatt a forradalmakat kveten politikai aktivizldsukra kerlt sor, mely ugyan rvid ideig tartott, de radikalizmusra val hajla­muk megmaradt a ksbbiekben is.

A parasztsg viselkedse, gondolkodsa s letmdja krben egyfajta modernizlds indult meg a hszas vekben. Ehhez jrult hozz, hogy a kzp - s gaz­dagparasztsg mind anyagi, mind trsadalmi, mind politikai tekintetben emelkedst mu­tatott. A politikai letbe val berobbansuk ugyan nem bizonyult tartsnak - hiszen a kor­mnyzati politikra gyakorolt hatsuk 1922-t kveten rohamosan cskkent -, viszont a helyi kpviseltestletekben befolysukat meg tudtk rizni. Ennek rvn a falusi intelli­gencia partnerv vltak, s fels rtegk mr gimnziumba s gazdasgi akadmira tudta fiait kldeni.

A kis -, kzp - s gazdagparaszti csaldokban 1930-ban 1,35 millian ltek, az sszlakossg kzel egyhatodt kitve. Ez az agrrnpessg egyharmadt jelentette. Mg az 5 -20 holdasok szma a fldreform eredmnyeknt az 1920-as 255 ezerrl 290 e­zerre emelkedett, addig a 20 - 100 holdasok 67 - 68 ezer krl stagnlt. Kzlk kl­nsen a 15 holdon aluliak voltak nehz helyzetben, mivel a holdanknti 120 - 130 pengs vi jvedelem csak kedvez idjrsi s gazdasgi krlmnyek kztt nyjtott biztons­gos meglhetst. Emellett a birtokosztds lland veszlye is fenyegette ket, mely kiv­dsre az "egyke" szolglt. Ennek terjedst jelzi, hogy a szzadfordul ezer lakosra jut 39,3 lveszletsvel szemben a harmincas vek elejn ez mr csak 21,2 volt.

Az agrrnpessg fennmarad ktharmadt neveztk a harmincas vek faluku­tati "hrommilli koldus"-nak. Ennek a hrommillinyi szegnyparasztnak legnpesebb rtegt az 5 hold alatti trpebirtokosok, a kisbrlk s a mezgazdasgi munksok alkot­tk. Szmuk a 20-as vek elejnek fldreformja kvetkeztben kzel szzezerrel gyara­podva, csaldtagokkal egytt elrte a msfl milli ft. Fldjkbl ugyan nem tudtak meg­lni, de a legszksgesebb lelmiszereket megtermeltk. A fldreform sorn kialaktott 260 ezer telken felplt hzak zme e rteghez tartozk tulajdonba kerlt.

Minden vonatkozsban alattuk lltak az uradalmi cseldek. A 216 ezer cse­ldcsald a szegnyparasztsg egytdt tette ki. Igaz ugyan, hogy a Bethlen - kormny 1923-ban megprblkozott lakshelyzetk trvnyi javtsval, de ennek - hasonlan gyermekeik iskolba jrsnak biztostsra vonatkoz intzkedsekhez - alig volt foga­natja. A cseldsg mintegy hromnegyedt kitev egszbresek javadalma a 20-as vek msodik felben 900 - 1300 peng kztt alakult vente. A szzadforduls jvedelmek­hez kpest ntt a gabonban fizetett cseldbr, a "kommenci" s az illetmnyfld nagys­ga.

A szegnyparasztsg harmadik rtege a csaldtagokkal egytt 1930-ban egy­millinyi fld nlkli napszmos volt, mely szm gy alakult ki, hogy kzlk mintegy ktszzezren kaptak fldet a hszas vekben. k voltak azok, akiknek a helyzetben nem kvetkezett be javuls. A hbor elttihez hasonlan a 20-as vekben is meghaladta a munkaer knlata a keresletet. Viszont a dualizmus korban a nagy kzmunkk, a vast- s tptsek, a folyszablyozsok s a kivndorls, mint feszltsglevezet lehetsgek rendelkezsre lltak. Ezek hinyban krkben a munkanlklisg mr a gazdasgi vi­lgvlsg eltt is jelents volt. Munkt kap rszk vi 5 - 600 pengt tudott ke­resni, gy a napszmosok csaldja, hezs nlkl, csak a felesg s a serdl gyer­me­ke­ik munkjval egytt tudott meglni. A szegnyparasztsg soraiban a frfiak tredke mr rendelkezett vlasztjoggal, ami a hbor eltt elkpzelhetetlen volt. Politikai befolysuk azonban mg helyi szinten sem a­lakult ki.

Helyzetk javtsra, mr a dualista korszaktl tett ksrleteket a magyar kormnyzat. A kzsgi laksptkezs mr a szzadeln nagy, ltvnyos szocilis programknt jelent meg. gy pl. a Mria Valria telep ptse Budapesten. Az amgy is szks laksviszonyokat tovbb slyosbtotta -klnsen a fvrosban s most mr a kzprtegek krben is - az elszaktott terletekrl az anyaorszgba znl tteleplk problmja.

1920. okt. 3-dikn hirdettk ki a srgs esetekben hzhelyek kijellsrl rendelkez 1920:XXIX. tc.-ket, amely felhatalmazta a fldmvelsgyi miniszter, hogy a fldreformtrvny meghozatala eltt, a "halasztst nem tr srgs esetekben" a fldbirtokrendez bizottsgok javaslata alapjn hzhelyeket jelltessen ki. A trvny vgrehajtsrl a 8.420/1920.M.E.sz.rendelet intzkedett.

Az 1921. aug. 3-dikn kihirdetett, az llami kislaksok ptsrl szl 1921:XXXVI. tc. a kereskedelemgyi minisztert felhatalmazta, hogy kislaksok ptsre 300 milli korona hitelt vegyen ignybe. Az 1921.december 31-dikn kihirdetett 1921:LI.tc. pedig mr lehetv tette, hogy ebbl a hitelbl a vrosi, kzsgi kislaks-ptkezseket is tmogassk. Az 1921.oktber 14-diki 533/1921.N.M.M.sz.rendelet a laksgy rendezsre kiadott 1921. vi rendeleteket foglalta egysges szerkezetbe. A rendelet az res s megresedett helyisgek bejelentst rta el, s megjellte az ignybe vehet pletek krt is. Az llam az 1920-as vek kzeptl tbb ptsi akcit indtott a kiskeresetek laksgondjainak enyhtsre. Az 1925:XVIII.tc., az 1926:XI.tc. s az 1929:XXIX.tc. a hzadmentessget, illetve az adkedvezmny krdst rendezte. A fvros kzgylse 1924. november 4-dikn fogadta el a vrosi kislaksok ptsre vonatkoz programot. 1927-ben pedig megindult a falusi kislakspt akci.

A falusi kislaks-ptkezsek 1927-ben indultak. A 4%-os kamatozs ptsi hitelt nyjt FAKSZ - Falusi Kislakspt Szvetkezet -1939 vgig 42 606 fnek nyjtott kzel 60 milli peng anyaghitelt nll otthon ltestsre. Az 1927. mrcius 14-15-dikn kelt fldmvelsgyi s belgyminiszteri rendeletek - 26.000/1927.F.M.sz.krrrendelet s az 52.170/1927.B.M.sz.rendelet - a falusi kislakspt akci tmogatsrl rendelkeztek. Eszerint a hzhelyhez juttatott, de nerbl ptkezni nem tud arra rdemes egyneket a FAKSZ-on keresztl mrskelt kamatozs anyaghitellel tmogattk.

1940-ben hoztk ltre az "Orszgos Np-s Csaldvdelmi Alap"-ot (ONCSA), amely 200-les telkeken 10 ezer pengvel terhelten, 25-30 vre szl, vi 2-3% kamat mellett csaldi hzakat juttatott, fleg sokgyermekes csaldoknak.

A fldbirtok helyesebb megoszlst az 1920:XXXVI.tc. szablyozta. A 411 ezer fldhz jutottbl 301 ezer volt szegnyparaszt. k 1-2 kat.hold fldet kaptak a sztosztott 948 ezerbl. A fldreformtrvny hinyossgainak kikszblsre s vgrehajtsnak meggyorstsra szmos trvny szletett (1924:VII.; 1925:XV.; 1928:XLI.; 1931:VIII.; 1931:XXXV.; 1932:V.; 1933:XVIII.; 1940:IV.tc-ek.). Az 1924:VII.tc. 22.-a a telepts tjn val fldhzjuttats lehetsgt is rinti. Ezt kveten az 1936:XXVII.tc. az n. teleptsi trvny foglalkozott a krdssel. Ez 25 v alatt az llami elvsrls tjn szerzett fldekbl, a vagyonvltsg-fldekbl, illetve a ktelezen tengedett fldekbl 400 ezer holdat irnyzott el teleptsi clokra. A telepts rvn fldhzjuttatottaknak a vtelr 30%-t elre ki kellett fizetnik.

Az 1920-ban megindtott, s kt vtizedig elhzd fldreformot illeten a korszak trvny ltali utols intzkedsre 1940 tavaszn kerlt sor. Az 1940:IV.tc. a teleptsi trvny eredmnyeit kvnta tovbbfejleszteni a kishaszonbrletek alaktsnak s kisbirtokok szervezsnek elmozdtsval. Ez 10 ves program keretben kb. 1,5 milli hold fld kishaszonbrletknt, illetve hzhelyknt val juttatst tervezte.

Az 1890-es vek msodik felben a "Magyar Gazdaszvetsg" ellenrzse alatt ll tbb szz hitelszvetkezet s fik mellett fogyasztsi s rtkest szvetkezetek is alakultak, melyek 1898-ban ltrehoztk a "Keresztny Szvetkezetek Orszgos Kzpontja"-t, a Hangyt.

Fldbrl szvetkezetek, azaz hitelszvetkezetei fldbrletek szervezst az "Orszgos Kzponti Hitelszvetkezet mr a dualizmus korban szorgalmazta a hlzatba tartoz hitelszvetkezeteknl. A fldbrl szvetkezetek szervezse tern azonban az I. vilghbor utn is csak szerny eredmnyek szlettek.

1920-tl nagy ervel kezddtt meg a szvetkezeti s takarkpnztri hlzat kiptse a mezgazdasgi vidkeken. Amellett, hogy ez a mezgazdasgi npessg pnzgazdlkodsban, hitelletben rendkvli elrelpst hozott, kimondottan a banktke agrrhitelletbe val behatolsnak megakadlyozst clozta.

Az 1928:XX.tc. a mezgazdasgi kisebb klcsnk, a fldhitelignyek olcsbb kielgtse rdekben a hitelszervezetnek - Magyar Fldhitelintzet-1871, Kisbirtokosok Orszgos Fldhitelintzete-1879, Magyar Fldhitelintzetek Orszgos Szvetsge-1911- adott ad- s illetkkedvezmnyt.

A mezgazdasgi hitelgy krdsbe val hatsosabb beavatkozst az Orszgos Fldhitelintzetrl szl 1936:XIV.tc. jelentette, mely a mezgazdasgi birtokosok hitelszksgleteinek kielgtsre s ms birtokpolitikai mveletek pnzgyi lebonyoltsra az erforrsok koncentrlsa rdekben kimondta, hogy a Magyar Fldhitelintzet cg alatt alakul szvetkezett egyeslhet.

Az Orszgos Kzponti Hitelszvetkezetet, az 1898:XXIII.tc. hozta ltre, a parasztsg hitelelltsra.

 

A vrosi proletaritus 1930-ban mr az sszlakossg egynegyedt, a keresk 29 %-t tette ki. Mg egytdk vrosi cseld, illetve az ipari s mezgazdasgi munka k­ztt ingz napszmos volt, 23 %-uk kereskedelmi, banki, kzlekedsi, kzszolglati munksknt dolgozott. A fennmarad 57 %, azaz 660 ezer keres - a 34 ezer bnyszt leszmtva - ipari munks volt. Utbbiak sszettele az iparszerkezetnek megfelelen mdosult. A vas- s gpipar hanyatlsa, illetve a textilipar felfutsa kvetkeztben a se­gd - s betantott munksok arnynak nvekedse mellett a szakmunksok cskkent. Ezzel jrt egytt a ni dolgozk ltszmnak 8 %-os emelkedse. A szakkpzetlen mun­ksok arnyszmnak nvekedse kapcsolatban volt azzal a tnnyel is, hogy a 20-as ­vekben az ipari munkssg utnptlsnak f forrsa a parasztsg als rtege lett, szem­ben a hbor elttivel, amikor ez maga a munkssg volt

Rszben emiatt, rszben 1918-1919-es szerepk s ennek politikai kvetkezmnyei miatt a 20-as vek eleji 30 - 35%-rl, a hszas vek vgre 10 %-ra fogyott soraikban a szak­szervezeti tagsg arnya.

Szocilis helyzetket tekintve a hszas vek msodik felre lnyegesen cskkent soraik­ban a munkanlklisg. Munkanlkli - seglyt tovbbra sem kaptak, viszont a szzadfor­duls 11 - 12 rs munkanap a hszas vekben 9 - 10 rra, 1935-t kveten pedig 8 rra cskkent. A trsadalombiztosts reformja, a munkssg nyugdjjogosultsgnak h­szas vekbeli bevezetse a harmincas vekben mr reztette jtkony hatst.

Az ipari munkssg brei a 20-as vek msodik felben az 1913-as 80 - 90 %-a krl mozogtak, s tlag vi 1200 pengt tettek ki. Mg azonban a rgi ipari szakmunksok (fm -, gp- s nyomdaipar) a hbor eltti letsznvonal feletti szinten lve vi 1400 - 2300 pengvel a kispolgri lthez kzeledtek, addig a fleg nket s segd- illetve betantott munksokat alkalmaz ipargakban (pt -, textil - faipar) vi 1000 peng alatti fizetsek voltak a jellemzek. A parasztsggal szemben a munkssg jelents rsze mr ekkor rendelkezett vlasztjoggal.

Az 1918:XVII.tc., melyet a kirly szentestett szeptember 11-n meghatrozott vagyoni s mveltsgi felttelek mellett megadta a vlasztjogot a 24 ven felli rni-olvasni tud, egy ve helyben lak frfiaknak. Sem ezen trvny alapjn sem az 1913:XIV.tc., sem az 1918.I. Nptrvny alapjn nem vlasztottak Magyarorszgon. gy az 1874:XXXIII.tc. alapjn trvnybe iktatott vlasztjog maradt rvnyben 1919-ig. Majd csak az 5.985/1919.M.E.sz.rendelet szablyozta a vlasztjogot 1919. november 5-n, megadva a vlaszts lehetsgt a 24. letvket betlttt 6 ve magyar llampolgr, fl ve helyben lak frfiaknak s nknek. Utbbiak esetben az rni-olvasni tudst is elrtk. A rendelet titkoss s ktelezv tette a vlasztst.

A hatsgi munkakzvettst mr a szzadeln tbb foglalkozsi gban bevezettk. Az 1916:XVI.tc. az ipari, bnyszati s kereskedelmi, a 77 000/1926.F.M.sz.rendelet pedig - az "Orszgos Gazdasgi Munkakzvett Iroda", illetve vrmegyei, kzsgi hatsgi gazdasgi munkakzvett szervek ltrehozsval - a mezgazdasgi munksok, dohny-, szl-,erd-, mez-, s fldmunksok hatsgi munkakzvettsrl intzkedett.

Nem utolssorban a forradalmak szocilis programjai s intzkedsei hatsra 1919 utn minden politikai prt, csoport felvette clkitzsei kz a szocilis krdsek rendezst. A 20-as vek kormnyzata knytelen volt elfogadni a szocildemokrata s liberlis ellenzket a parlamenti politikban partnerknt, a fldreformot vgrehajtani s szocilis krdsekkel a trvnyhozs szintjn foglalkozni. A keresztnyszocialista irnyultsg prtok nagytkeellenesek voltak, s kvetelsk homlokterbe tartozott a teljes foglalkoztatottsg.

A Friedrich kormny (Friedrich Istvn- 1883- 1951), 1919. augusztus 13-n szntette meg a munkanlkli seglyt (3.961/1919.M.E.sz.r.).

A trianoni bkedikttumrl szl 1921:XXXIII.tc. XIII. rsze foglalkozik a "Nemzetkzi Munkagyi Hivatal" krdsvel, amely a tagok kpviselinek "Egyetemes rtekezlete" mellett a Npszvetsg lland szervezetnek msik alkotrsze volt. E szervezet nemzetkzi munkagyi javaslatokat s egyezmnyeket dolgozott ki, s ez utbbiakat ratifikls vgett a tagorszgok el terjesztette.

Az 1898:II.tc. szablyozta a mezgazdasgi munksok s a munkaadk kztti jogviszonyt, bevezette a munksigazolvnyt, szablyozta a szerzdsktst.

Az 1907:XLV.tc. a gazda s a gazdasgi cseld kztti jogviszonyt szablyozta, tovbb korltozva a cseld szemlyes jogait. A trvny lehetv tette, hogy pl. azt a cseldet, aki ktelessge ellen vt, a gazda, mint hza npnek tagjt megdorglja, slyos esetben felmonds nlkl elbocsssa, illetve a sztrjkol, vagy sztrjkot szervez cseldet elzrssal s pnzbntetssel sjtsa.

A mezgazdasgi munksok munkaerejnek jogosulatlan kihasznlsrl szl 1923:XXV.tc. 3.-a arrl rendelkezett, hogy a napszmosok munkabrminimumnak megllaptsra jrsonknt munkabr-megllapt bizottsgokat kell szervezni. A megllaptott munkabrminimumnl kevesebbet fizet munkaad pedig 12 000 koronig terjed pnzbntetssel sjthat a trvny 11.-a szerint. A trvny az 1923-1924. vre vonatkozott ugyan, de hatlyt rendeletekkel a ksbbi vekre is kiterjesztettk. Az jabb rendezsre az 1940:XV.tc.-ben kerlt sor, mely a gazdatiszt kivtelvel a gazdasgi munkavllalk egszre kiterjesztettk a brminimum megllaptst.

Az 1929-33. vi vilggazdasgi vlsg kvetkeztben a munkanlkli ipari munkssg szma Magyarorszgon az 1928. vi 33 800-rl 241 000-re emelkedett.

1931. november13-dikn a szakszervezetek vezeti s a kormny megegyeztek abban, hogy a kormny ltal folystott munkanlkli seglyt a szakszervezeti tagok a szakszervezeteken keresztl kapjk meg. December 8.-dikn azonban a kormny bejelentette, hogy ezt besznteti. 1932. janur 15-n jabb trgyalsok voltak, ahol a szakszervezeti kldttsg a munkanlkliek minimlis seglyezst krte.

Krolyi Gyula (1871-1947) miniszterelnk 1932. janur 15.-n gretet tett a nla jrt szakszervezeti kldttsgnek, hogy a munkanlklieket a tli hnapokban nem lakoltatjk ki, s a lakbreket mrsklik.

Az iparban s a kereskedelemben foglalkoztatott tanoncok s gyermekkorak munkaidejrl elszr az 1884:XVII.tc., az Ipartrvny intzkedett (64., 115., s 117.-ai).

Az jjeli munkt az 1884:XVII.tc. korltoz rendelkezseit kveten a nk esetben az 1911:XIX. tc. tiltotta meg. Ezt kveten az 1923:XVI.tc. tiltotta meg az jjeli munkt minden olyan ipargban, ahol azt az zem termszete, vagy ltalnos jelentsg gazdasgi rdek, kzrdek  nem tette szksgess.

Az iparban s nmely ms vllalatnl foglalkoztatott gyermekek, fiatalkorak s nk vdelmrl az 1928:V.tc. gondoskodott.

A vasrnapi munkasznetrl elszr az 1891:XIII.tc.rendelkezett, melyet

szmos kereskedelemgyi miniszteri rendelet kvetett  (10.547/1918.K.M.sz.r,94.537/1921.K.M.sz.r.).

Az venknti fizetett szabadsg nemzetkzi szablyozsnak krdse mr 1919-ben, a washingtoni Nemzetkzi Egyetemes Munkagyi rtekezlet I. lsn felmerlt. A "Nemzetkzi Munkagyi Szervezet" (International Labour Organisation - ILO) 1919 oktberben alakult meg a Npszvetsg autonm rszeknt 1919. oktber 29 - november 29. kztt tartott els lsn hat egyezmnyt s hat ajnlst fogadott el, tbbek kztt a 8 rs munkanapra, a 48 rs munkahtre, a munkanlklisg elleni vdelemre stb. vonatkozan. A Szervezet megalakulsakor 45 llam volt a tagja, Magyarorszg 1922. szeptember 18-diktl. A szervezet alkotmnya a versailles-i bkeszerzds XIII. fejezett alkotta. A szervezet adminisztratv kzpontja a "Nemzetkzi Munkagyi Hivatal (Bureau International du Travail - BIT) volt

Szmos javaslat s ksrlet utn e szervezet 1936. jniusi XX. lsn szletett egyezmny a fizetett szabadsg ktelezv ttelrl. Magyarorszgon a fizetett szabadsg krdst a munkaviszony egyes krdseit szablyoz 1937:XXI.tc. 3. fejezete rendezte. Ez egy vi folyamatos, ugyanannl a munkaadnl eltlttt munka v utn a munksoknak s iparossegdeknek szolglati vtl fggen 6-12, a mvezetknek, kereskedsegdeknek 6-18, a tisztviselknek 6-24 munkanapig terjed fizetett szabadsgot engedlyezett. A szabadsgot lehetleg prilis 1. - oktber 30. kztt, s osztatlanul kellett kiadni.

A munkaviszony egysges rendezse - munkaid, munkabr, fizetett szabadsg - az 1930-as vek lland szocilis kvetelse volt. Az ersd llami beavatkozs rvn a 30-as vek msodik felben az ipari munkssg kvetelsnek egy rsze - rendeletek, trvnyek formjban - beplt a hivatalos szocilpolitikba.

Hosszas trgyalsok utn 1935. jnius 26.-n fogadta el az orszggyls 33-as bizottsga a 48 rs munkahtrl s a minimlis munkabrek megllaptsrl szl rendelettervezetet. A jnius vgn kelt 6600/1935.M.E.sz. s tbb, fleg a kisipari szakmra vonatkoz kereskedelemgyi rendelet utn e krdseket az 1937. jlius 31-dikn kihirdetett 1937:XXI.tc. szablyozta, bevezetve a 44-48 rs munkahetet, s lehetv tve az indokolatlanul alacsony munkabrek jbli hivatalos megllaptst. 1938-ban pl. az iparban, a kereskedelemben, a bnyszatban s kohszatban, illetve az llami vas-, acl- s gpgyrtsban dolgozk stb. minimlis brt llaptotta meg az ipargyi miniszter. Ennek vgrehajtsi utastsa 1938. janur 30-dikn jelent meg 3000/1938.Ip. M.sz.rendelet nven.

A trvny napi 8, heti 48 rban hatrozta meg a munkaidt. Lehetv tette, hogy az indokolatlanul alacsony munkabreket hivatalosan fellvizsgljk, s megllaptsk a brminimumot. Rendezte a fizetett szabadsg krdst is, munkavllalktl s munkaviszonytl fggen 6-24 napban llaptva meg azt. Ugyanakkor 5-7%-kal cskkentettk az llami alkalmazottak fizetst.

A fizetett szabadsg elszr 1938-ban valsult meg, elnyeit elssorban a legnagyobb zemek munksai lveztk. A kormnyzat a szabadid megszervezsre is ksrletet tett. Az 1938. augusztus 13-diki minisztertancsi ls az iparban, kereskedelemben s bnyszatban foglalkoztatott munkavllalk szabad ideje helyes felhasznlsnak elmozdtsrl szl trvnyjavaslatot trgyalt.

A hbor kitrsekor, 1939.szeptember 1-jvel letbe lptetett kivteles intzkedsekkel felfggesztettk a trvny vgrehajtst.

 

Politika

A gazdasgi fellendls s az letsznvonal fentiekben jelzett nvekedse hozzjrult a kiegyenslyozott kormnyzs megteremtshez. Ennek elrsig viszont ne­hz, zrzavaros helyzetek megoldsn keresztl vezetett az t. A Tancskztrsasg bukst kveten a gyztes hatalmak kzvetlen beavatkozsa ellenre is les hatalmi har­cok folytak az orszgban. A nemzetgylsi vlasztsokat kveten kezdett kialakulni a parlamenti kormnyzs felttelrendszere, melyhez hozzjrult az llamf szerepnek s szemlynek tisztzsa is. A politikai konszolidcit akadlyoz klntmnyesek s a szlsjobboldal visszaszortst a Teleki - kormnyzat ugyan 1920 vgre elrte, m a munkssggal tovbbra sem tudott megegyezni. A slyosbod gazdasgi helyzet mellett az llandsul belpolitikai harc a Kisgazdaprt s a Keresztny Nemzeti Egyesls Prt­ja (KNEP) kztt, valamint a Habsburg restaurcis ksrletek lehetetlenn tettk a politi­kai konszolidci megvalstst.

Ebben a helyzetben, 1921 tavaszn a miniszterelnkk kinevezett grf Bethlen Istvn (1874-1946) par­lamenti beszdben a forradalom lezrsnak programjt hirdette meg. Ezzel sikerlt a prtok nagy rsznek tmogatst megszereznie, illetve - politikai egyezsget ktve ve­lk - legalbb jindulat semlegessgket biztostani. Mg a prtok sajt politikai befo­lysuk ersdst vrtk ettl, addig a valsgban a miniszterelnk politikai hatalmnak nvekedse kvetkezett be.

A hbor elttinl jval szilrdabb kormnyzat ltrejtte az orszg stabilitsnak zloga lett. Igaz ez egy zrt, merev politikai struktrt jelentett, mely mind a trsadalmi, mind a politikai erk szabad mozgst gtolta. Nem vletlenl nevezte a barokk tekintlyelv vi­lgszemllet utn neobarokknak a kipl rendszert Nmeth Lszl (1901-1975) s Szekf Gyula (1883-1955) is.

A belpolitikai stabilits megteremtse mellett a kormnyzat aktv klpolitikjnak ered­mnyeknt a hszas vek msodik felben megsznt az orszg nyomaszt elszigeteltsge is. Mind a gazdasgi, mind a politikai sikerek hozzjrultak ahhoz, hogy jelents belpoli­ti­kai reformok s nagyszabs kultrpolitikai fejlesztsek kezddjenek 1925-t kve­ten.

Ezeket a bethleni konzervatv reformszellem hatotta t. A jogkiterjeszts s a kzponti hata­lom erstse, az j s a rgi politikai eszmk egyttes jelenlte jellemeztk az intzked­seket. Egyfajta liberalizmus, sajtsgos fontolva halad  politika volt ez.

A belpolitikai reformok sort 1927-ben a trsadalombiztosts jjszervezse nyitotta meg.

Mindezek elzmnyhez tartozott az 1900:XVI.tc. s az ezt kiegszt 1902:XIV.tc. rendelkezse az "Orszgos Munks- s Cseldpnztr” ltrehozsrl. A mezgazdasgi munksok gygykezelst tmenetileg az 1907:XLV.tc. 28.-a szablyozta, a ktelez balesetbiztostsrl pedig az 1900:XVI.tc., az 1902:XIV.tc., az 1912:VIII.tc. s az 1913:XX.tc. rendelkezett.

Az 1907:XIX.tc. s az azt kiegszt 4.790/1917.M.E. sz. rendelet az ipari s kereskedelmi alkalmazottak beteg-s balesetbiztostsrl rendelkezett.

A Tancskztrsasg idejn a Forradalmi Kormnyztancs XI.sz. rendelete ltal bevezetett ltalnos balesetbiztostst, 1919. augusztus 1. utn hatlyon kvl helyeztk.

Ezt kveten 1919 s 1922 kztt tbb rendelet szletett a betegsg-s balesetbiztostsi ktelezettsgrl (5.400/1919., 6.250/1919.M.E.sz. rendeletek), az nkntes biztostsrl (8.524/1921.M.E.sz.r.), a betegsgi biztostsi seglyek felemelsrl s kiterjesztsrl (pl. szls esetn-1.350/1922.M.E.sz.r.).

A mezgazdasgi munksok gygykezelst tmenetileg az 1907:XLV.tc. 28.-a szablyozta. Ktelez biztostsukrl pedig tbb trvny rendelkezett (1900:XVI. tc., 1902: XIV. tc., 1912:VIII. tc., 1913:XX. tc.) E trvnyeket 1918-ig elvtve alkalmaztk, s 1919-et kveten is lland vitt vltottak ki a mezgazdasgi munkaad s a munkavllalk kztt. A politikai konszolidci folyamn az 1922:II.tc. szablyozta a gazdasgi (kls) cseldek utn fizetend biztostsi djakat, illetve e kifizetend seglyeket

Mg a hbor eltt a betegsgi s baleseti biztosts gyakorlatilag csak az i­pari, kereskedelmi s kzlekedsi dolgozkra terjedt ki - melyet 1919-ben a Friedrich - kormny a hztartsi alkalmazottakra is kibvtett -, 1927-et kveten mr a vrosi mun­kssg 80 - 90 %-a rszeslt ebben azltal, hogy az iparban s a kereskedelemben dolgozk ktelez betegsg-s baleset biztostsrl az 1927:XXI. tc. rendelkezett.

Ezzel egytt lnyegesen nttek a szocilis kedvez­mnyek. gy a korbbi 20 hetes ingyenes gygykezels s tppnz idtartama 1 vre e­melkedett, s a tppnz sszege a fizets 50 %-rl 60 - 75 %-ra ntt. Ezzel egy idben a biztostsi jrulkok 2 - 4 %-rl 6 - 7 %-ra mdosultak. Ez utbbiakat fele - fele arnyban a munkaadk s a munkavllalk fizettk.

A reform a biztostsi rendszert is megvltoztatta. Az Orszgos Munksbetegseglyez s Balesetbiztost Pnztrt mg az 1907:XIV.tc. hozta ltre. A hbor eltt a munksbiztostsi pnztrakban a munkavllalk befolysa rvnyeslt, mivel a tisztviselket az nkor­mnyzat vlasztotta, s fizette. Ugyanakkor javarszk a Szocildemokrata Prt tagja volt. A pnztr s a kerleti munksbiztost pnztrak llamostst 1919. szeptember 30-n rendeltk el (5.400/1919.M.E.sz.r.), de mr november 28-n ismt helyrelltottk nkormnyzatt, megszntetve az llamostst (6.250/1919.M.E.sz.r.). Az Intzet mkdsben azonban a munksbiztostsrl szl 1927:XXI.tc. vltozst hozott, mivel adminisztrcijt llamostottk, a tisztviselk kinevezse, s a fegyelmi gyek az llam hatskrbe kerltek. 1927-et kveten a testlet elnkt az llam nevezte ki, s fizetskrl a Npjlti s a Munkagyi Minisztrium gondoskodott. Ez alapveten megnvelte az llam befolyst.

A Pnztr 1928. jan.1-jtl az 1927:XXI.tc.-ben meghatrozva "Orszgos Munksbiztost Intzet" nven, majd 1928. okt.1-jtl az 1928.XI.tc. alapjn "Orszgos Trsadalombiztost Intzet - OTI - nven mkdtt tovbb. 1929. janur 1-jtl az nkntes regsgi biztostst is ez a szervezet intzte.

Egy vvel ksbb, 1928-ban valsult meg a munksmozgalom rgi kvetel­se a ktelez regsgi, rokkantsgi, zvegysgi s rvasgi biztosts (1928:XL.tc.). Ez tbb - kevsb azokat a rtegeket rintette,- az iparban s a kereskedelemben dolgozk - akiket a betegsgi s a baleseti biztosts is. Ms foglalkozsak az nkntes regsgi biztostst vllalhattk.

Ezt kveten a nyugdjkorhatr a 65. letv lett. A mezgazdasgi munkssg szmra hasonl trvny csak 1938-ban jelent meg. A trsadalombiztosts irnytsra 1928-ban ltrehoztk az Orszgos Trsadalombiztostsi Intzetet (OTI).

A mezgazdasgi munksok trsadalombiztostsnak tovbbfejlesztsre az 1930-as vek msodik felben kerlt sor. Szmukra a ktelez regsgi biztostst az 1938. prilis 30-dikn kihirdetett 1938:XII.tc. vezette be. Ezek szerint regsgi jradkra a 65.(illetve tzharcosok 63.) letvktl azok voltak jogosultak, akik legalbb 15 ven t biztostsi jrulkot fizettek. zvegyeiknek, rviknak jradkot az 1939:XVI.tc. vezette be.

A magnalkalmazottak biztostst az 1927.vi biztostsi trvny az 1927:XXI.tc. 93.-a rtelmben a Budapesti Kereskedelmi Betegsgi Biztost Intzet ltta el, a Ferenc Jzsef Kereskedelmi Krhz jogutdjaknt. Az 1928:XL.tc. 101..(2.) rtelmben 1929. janur 1-jtl a biztostintzet neve MABI-ra vltozott.

Szintn 1928-hoz kapcsoldik az 1920:XXV. tc. mdostsa is. Az n. Numerus clausus - mely az egyetemi felvtelnl faji szempontokat is rvnyestett - teljesen ellentmondott a bethleni politika szellemnek s formjnak. Bethlen ugyanis sem faji, sem vallsi ldzst nem trt, s a gazdasg talpralltsnl a zsid nagytkre tmaszko­dott. Ennek megfelelen mind a balrl, mind a jobbrl jv brlatokat elutastva a "np­faj­hoz," illetve nemzetisghez val tartozst - mint felvteli szempontot - trltk a tr­vny­bl. Mivel szocilpolitikai szksgszersgnek tartottk a felvehet hallgatk szmnak meg­hatrozst, csak a vlogatsi szempontokon vltoztattak. gy a nemzethsgen, az er­klcsn s a tanulmnyi eredmnyen tl a szlk foglalkozst tartottk mrvadnak a felvtelnl. Azonban ezt kveten is jelen maradtak a felvtelek gyakorlatban a faji s vallsi szempontok. Mindez a magyar zsidsg dualizmus kori asszimilcijnak megllshoz, s jelents rszk elszigeteldshez vezetett.

A belpolitikai reformok harmadik hullma 1929-30-ban a kzigazgats elo­dzhatatlan talaktst szolglta. Ennek megalapozst jelentettk a korbbi alkotmny­jogi reformok, a vlasztjogi trvny s a frendihz jjszervezse. Ezek utn szletett az 1929:XXX.tc., mely a vrmegyei s vrosi autonmikkal foglalkozva kzpontost s szakszersget nvel vonsokat mutatott. Hasonl szellemben intzkedett a fvros n­kormnyzatt talakt 1930:XVIII. tc. is.      

sszessgben mind a virilizmus (a legnagyobb adt fizetk automatikus kpviseleti tag­s­ga), mind a vlasztott kpviselet befolysa cskkent. Ez az llam centralizcis t­rek­v­seit jelzi. (Budapesten a virilizmus intzmnyt mr 1920-ban felszmoltk.)

Bethlen soron kvetkez reformjai: a mezgazdasgi munkssg ktelez biztostsnak bevezetse, a hitbizomnyi rendszer fellvizsglata, a mezgazdasgi nap­szmbrek orszgos rendezse, j bank - s hiteltrvny ksztse az 1929-ben kezdd gazdasgi vilgvlsg hazai jelentkezse miatt tmenetileg lekerltek a napirendrl.

 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!