16-os ttel
P.I. 2006.05.09. 15:22
XV. Az 1945 utn kialakul gyermek - s ifjsgvdelem szervezete
1945-ben egy teljesen dezorganizlt gyermekvdelemnek kellett munkhoz ltnia. A hbor befejezsekor tbb ezer gyermek kborolt az orszgban, koldultak, loptak. Kzvetlen segtsget kellett teht nyjtani a II. vilghborban elrvult, csaldjukat vesztett, magukra maradt gyermekeknek. Ki kellett pteni a gyermekvdelem j rendszert. Ehhez a pldt rszben 1919 gyermekvdelme szolgltatta.
1945-ben a Nemzetkzi Segly gondoskodott az elhagyott gyermekek vdelmrl, mozgstott az intzmnyek jjptsre, demokratikus szocilpolitikt hirdetve meg. A kzsgekben szocilpolitikai, a megyeszkhelyeken trvnyhatsgi bizottsgokat hoztak ltre.
Mr 1945-ben rendeztk a hzassgon kvl szletett gyermekek anyagi, erklcsi s jogi helyzett a XXIX.tc.-kel. A hzassgon kvli elnevezs ugyan megmaradt, de a trvny kimondta a teljes jogegyenlsget. A gyermek vrszerinti apjt, vagy egy elkpzelt nevet kaphatott.
1946-ban mr 21 930 gyermeket gondoztak kzsgi s llami otthonokban, illetve nevelszlkhz kihelyezve. A VKM 1946-ban vllalta a Npjlti Minisztriummal egyetrtsben a "kbor" gyermekek gondozsnak a megszervezst. A korbbi menhelyek helyett j gyermekotthon-hlzatot kezdtek kipteni.
Szekeres Mihly "Fikfalva" intzmnye 1943-ban jtt ltre. A telep lnyege az nellts volt, a gyermekek munkval kerestk meg aznapi kenyerket. 1945-tl Pataki Gbor vezetsvel Ebesen folytatta mkdst 1948-as megsznsig.
1945-tl rvn maradt gyermekek szmra Sztehlo Gbor szervezett j otthont, Gaudiopolis nven, a svjci Vrskereszt tmogatsval a Magyar Evangliumi Egyhzak J Psztor Misszi Alaptvnyn keresztl. 1946-tl Pax Magyar Szocilis Alaptvny nven mkdtek tovbb. A J Psztor Gyermekotthon mkdst gondosan felptett napirend, rugalmas, a gyermekek elvrsaihoz igazod pedaggiai elkpzels biztostotta. A gyermekek kztrsasgot alkotva ltek, sajt kztrsasgi elnkkel, klnbz tisztsgviselkkel, akiket titkosan vlasztottak maguk kzl. Az otthonokat 1951-re felszmoltk.
1946-ban Hajdhadhzon jtt ltre az els llami gyermekvros dm Zsigmond vezetsvel.
1948-ban llamostottk a gyermekmenhelyeket, s helyettk ltrehoztk az llami gyermekvd otthonokat (nevk 1961-tl intzet). Ezek a Npjlti Minisztrium hatskrbe tartoztak. Ezzel egyidben megszntettk az Orszgos Szocilpolitikai Intzetet, s helyette az egysges irnytsra hivatott Orszgos Gyermekvdelmi Munkabizottsgot hoztk ltre.
A szervezeti keretek jjalaktsa mellett kimondtk, hogy a gyermekvdelmi intzmnyek f funkcija a nevels, teht ezek nevelsi intzmnyek.
Az 1945 utni korszakban ltalnoss vlt az az irny, hogy minl tbb gyermekotthont s gyermekvrost kell ltrehozni a nevelszlknl szerzett rossz tapasztalatok miatt s a kzssgi nevels ideolgijnak jegyben. gy mg 1938-ban a gyermekek 87,2%-t, 1957-ben mr csak 27,5%-t helyeztk el nevelszlknl.
A Magyar Npkztrsasg Alkotmnya 1949-ben az elhagyott gyermeket az llam gyermeknek tekintette. Ezt kveten az 1952:IV.tc., a csaldjogi trvny, j alapokra helyezte a hzassgrl, a csaldrl s a gymsgrl szl addigi jogi s trsadalmi gyakorlatot. A trvny az llami gondozsban vtel lehetsgt kiterjesztette minden 18 ven aluli kiskorra. llami gondozsba kerlhetett, akit szlei elhagytak, akit szlei zllttsge, devins magatartsa miatt krnyezeti rtalmak rhettek, vagy aki mr antiszocilis magatarts volt, s tle kellett vni a gyermekkzssget.
A problmt az jelentette, hogy gy egy gyermekotthonba kerltek az rvk, az elhagyottak, a csald anyagi helyzete miatt gondozsba vettek, az imbecilisek, a mozgskptelenek, a kros szli krnyezetbl kiragadottak, a flbnz, csavarg s antiszocilis magatarts gyermekek.
Szintn 1952-ben vezettk be az llami gondozott elnevezst (13/1952.II.9.M.T.rendelet), mely az "elhagyott gyermek"-et vltotta fel. Az llami gondozsba vtel lehetsgt bvtette az 51/1954.VII.8.M.T.sz.rendelet, mely ezt akkor is elrendelte, ha a gyermek nevelse, testi vagy szellemi fejldse nem volt kellen biztostva.
Az 50-es vekre kialakult s stabilizldott a gyermekvdelem j szervezete, intzmnyhlzata, mkdsi rendjk, anyagi elltsuk. Az j ltestmnyek zme azonban elhanyagolt volt zrdkban s kastlyokban kapott helyett, melyek nem voltak mindig alkalmasak gyermekotthonnak. Az otthonokat a makarenki kzssgek mintjra prbltk megszervezni. A ltrejtt gyakorlatban azonban nem rvnyeslt kellkppen az egyni bnsmd, httrbe kerlt a szemlyes kontaktus. Az a szemllet alakult ki, hogy a szocializmus megvalsulsa a nyomor gcainak felszmolshoz vezetve, a kriminalits, a prostitci, az alkoholizmus, a csavargs fokozatos megsznst fogja okozni. A koncepci szerint az llami gondozsban szerepet jtsz tnyezk lass eltnse kvetkeztben az llami gondozottak szmnak is cskkennie kellett volna. Ezrt nem tartottk szksgesnek a gyermekotthonok lnyeges fejlesztst. gy vltk, hogy a felvilgosts is nagyban hozzjrul majd a deviancia felszmoldshoz. Mindezek mellett azt hangslyoztk, hogy a kzssgi nevels nmagban is meg tudja oldani a nevelsi problmkat. Ez vezetett oda, hogy a 60-as vek elejn mr olyan zsfoltak voltak a nevelotthonok, hogy csak kzvetlen letveszlynek kitett gyermekeket lehetett llami gondozsba venni.
jabb fejldsi fokot jelentett az 1957-ben megalakult Orszgos Gyermek-s Ifjsgvdelmi Tancs munkja. Ezzel vette kezdett a gyermekvdelmi nevelsnek, mint a pedaggia alkalmazott terletnek elmleti rendszerbe trtn feldolgozsa.
Az 1960-as vektl kezdve plt ki fokozatosan a gyermekvdelem korszer hlzata, ami anyagi s szemlyi feltteleiben egyarnt mindinkbb biztostotta a szocilpedaggia rvnyeslst. Megntt az iskola szerepe, s szervezetileg is jjalakult az iskolkban foly gyermekvdelmi munka. E munkt segtettk az ifjsgvdelmi megbzottak, a nevelsi tancsadk, az iskola-egszsggy j rendszere, a rszorul gyermekek anyagi tmogatsnak j formi. Bekapcsoldtak a munkba a klnbz trsadalmi szervezetek is, mint pl. a Hazafias Npfront, a szakszervezetek, a Ntancs, a Vrskereszt..stb.
A gymgyi politika vltozst jelzi, hogy felmerlt a vr szerinti kihelyezs gondolata. Egy llami gondozott a 60-as vek vgn az llamnak vi 16-23 ezer forintjba kerlt, ennek az sszegnek egy rsze is jelents tmogats lett volna a rszorul csaldoknak. Azonban ez a forma nemigen terjedt el, s a meglvknl is a szlt megfosztottk szli jogainak gyakorlstl.
Az 1960-as vekben indult meg a gymgyi munka s a nevelotthoni hlzat differencilsra. Megtrtnt a betegek s az antiszocilis gyermekek elklntse az egszsgesektl illetve a nem antiszocilisoktl. Az antiszocilis, "nehezen nevelhet" gyermekeket a klnleges - zrt, vagy flig zrt nevelintzetekbe irnytottk, illetve helyeztk t.
Az 1970-es vek elejtl tovbb differencildott a nevelotthoni hlzat. Ezzel egy idben megprbltk oldani a nevelotthoni zrtsgot. gy pl. az n. bels iskola helyett a kls, krzeti iskolba jrtak az llami gondozott gyermekek. Ez sok helyen ers ellenllst vltott ki a helyi lakossg s a pedaggusok krben.
Szintn a 70-es vekben jelentkezett erteljesen a gymgyi gyakorlatban a szocilpolitikai eszkzk hasznlata - csaldi ptlk emelse, a tbb gyermekesek szmra juttatott anyagiak, ptkezsi tmogatsok. ltalnoss vlt a csaldvdelem erstse. A tancsok ltal ltestett nevelsi tancsadk tevkenysge alapvetv vlt a prevenci, az utgondozs, a pszicholgiai tancsads s az ltalnos csaldgondozs terletn.
Az 1974:II.tc. mdostotta a hzassgrl, a csaldrl s a gymsgrl szl 1952-es trvnyt. A nyomban kiadott 13/1974.sz. Minisztertancsi Kormnyrendelet egyrtelmen leszgezte, hogy a szlk anyagi krlmnyei, a laksproblmk, vagy a szlk betegsge miatt veszlyeztetett helyzet gyermekek ne kerljenek llami gondozsba, hanem az llam szocilpolitikai eszkzkkel segtse a szklkd csaldokat. Csak akkor kerljenek a gyermekek nevelotthonba, ha a szocilpolitikai eszkzk mr nem bizonyulnak hatkonynak,
de mg ebben az esetben sem lehetett felfggeszteni a szli felgyeleti jogot. A gyermeket teht nem llami gondozottknt, hanem llami beutaltknt helyeztk nevelotthonba, vagy kollgiumba. A trvny szerint csak az elhagyott (rva, flrva..stb) s a szlk letmdja, magatartsa miatt veszlyeztetett gyermeket lehetett llami gondozsba venni.
|